Ashwagandha co to? Działanie i właściwości

Sklep BIOMineraly.pl wtorek, 21 września 2021

Ashwagandha-czym jest?

Ashwagandha nazywana również indyjskim żeń szeniem lub witanią ospałą to roślina występująca pod postacią zielonego krzewu, rosnącego głównie w strefie subtropikalnej. Zalicza się ją do adaptogenów, czyli substancji, które wspomagają organizm w zaburzeniach powodowanych stresem psychicznym lub fizycznym. Cenne właściwości Asghwagandhy pozyskuje się z owoców i korzeni rośliny. Zawiera ona bogate źródło związków biologicznie czynnych takich jak: alkaloidy, laktony steroidowe, saponiny czy witanolidy i glikowitanolidy. Z początku jej wspaniałe właściwości wykorzystywano w tradycyjnej medycynie indyjskiej, szczególnie w systemie ajurwedyjskim. Po potwierdzonych w badaniach korzystnych właściwościach Asghwagandha znalazła także zastosowanie w medycynie konwencjonalnej. 

Działanie Asghwagandhy-na co pomaga?

Ostatnimi czasy Ashgwagandha stała się bardzo popularna wśród sportowców, ponieważ udowodniono, że zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, wpływa na ich regenerację oraz dodaje energii. Oprócz tego wpływa na szybkość, refleks i poprawę koncentracji, co również jest bardzo cenione w sporcie. Ashwagandha wykazuje działania uspokajające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. Roślina zmniejsza również stany zapalne oraz opóźnia procesy starzenia organizmu. Według naukowców Ashwagandha wykazuje działanie antydepresyjne działając podobnie jak leki oparte o imipraminę. W związku z działaniem przeciwzapalnym Asghwanadha pomaga w łagodzeniu bóli reumatycznych. Dodatkowo hamuje objawy menopauzy oraz zwiększa żywotność i ruchliwość plemników, co pozytywnie oddziaływuje na płodność. Co więcej, Asghawgandha stanowi bogate źródło żelaza i stymuluje komórki układu odpornościowego. Polecana jest zwłaszcza osobom chcącym poprawić wydolność organizmu i zwiększyć kondycję fizyczną.

Asghwagandha-przeciwskazania

Z badań przeprowadzonych z zastosowaniem ashwagandhy u osób zdrowych nie wykryto żadnych niekorzystnych skutków ubocznych. Niestety istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania preparatów opartych o ashwagandhę. Między innymi ashwagandhy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji. W przypadku spożywania leków uspokajających, nasennych oraz przeciwpadaczkowych powinnno się skonsultować suplementację z lekarzem. Ashwagandhy nie powinny również zażywać dzieci poniżej 14 roku życia.

Ashwagandha-suplementacja

Ashwagandha w suplementacji zazwyczaj występuje pod postacią tabletek, kropli, proszku czy herbaty. Suplementacje powinno stosować się według zaleceń producenta. Ekstrakty płynne zalecane są zwykle w ilości 1,5 ml podzielonych na 3 porcje po 15 kropli. Przy stosowaniu kapsułek czy tabletek ashwagandhy zaleca się przyjmowanie 2 sztuk podzielonych na 2 porcje w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że po 8 tygodniach stosowania ashwagandhy trzeba zrobić miesiąc przerwy. Pierwsze efekty suplementacji dostrzeżemy po mniej więcej dwóch miesiącach zażywania.