Zdrowe odżywianie

Czy jajka są zdrowe?

czwartek, 1 kwietnia 2021

Czy jajka są zdrowe?

Jajka to produkt, po który sięgamy każdego dnia. Są przygotowywane pod różnymi postaciami. Czy możemy jeść je codziennie? Z pewnością są kopalnią pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Jest źródłem lecytyny, która nie pozwala, by cholesterol odkładał się na ścianach naczyń krwionośnych. Zawiera także luteinę, która pozytywnie wpływa na nasz wzrok.

Czy jajka podwyższają poziom cholesterolu we krwi?

A co z cholesterolem? Jajka przekształcą cholesterol LDL w mniej szkodliwy.

Powszechnie wiadomo, że wysoki poziom frakcji cholesterolu LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Jednak jajka powodują zmianę struktury cholesterolu LDL z małych i gęstych kuleczek, w większe. A te nie przyczyniają się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto jajka dają uczucie sytości. Doskonale sprawdzą się dla osób dbających o linie. Jajko na miękko będzie łatwo strawne, tak samo jak jajecznica, a przy tym zachowają więcej wartości odżywczych niż te gotowane na twardo.

Ile jajek możemy spożywać tygodniowo ?

Tak naprawdę nie ma takich ograniczeń. Ograniczenia te mogą czasem dotyczyć żółtka - ze względu na tłuszcz niewskazane przy chorej wątrobie. Spożywania białka nie może przekraczać dziennej normy białka, jaką powinniśmy zjadać w ciągu doby.

Trzeba jednak pamiętać, że jajka mogą uczulać. Jajka są dość częstym alergenem pokarmowym. Nie powinno się nimi karmić dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze jajek? Na oznaczenia:

0 – jaja z produkcji ekologicznej, kury żyją na wolnym wybiegu, mają luksusowe warunki. Karmione są ekologiczną karmą, skubią trawę i jedzą dżdżownice,

1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu. Kury żyją w kurniku, ale mają możliwość wychodzenia na wolny wybieg

2 – jaja z chowu ściółkowego. Kury hodowane w zamkniętych kurnikach i znoszą jaja prosto na ściółkę

3 – jaja z chowu klatkowego. Kury żyją w niewielkich klatkach, w których nie mają możliwości poruszania się, rozprostowania skrzydeł, nie są również wypuszczane.

Jak widzicie, jeśli tylko nie macie alergii na jajka, sięgajcie po nie każdego dnia!