Zdrowe odżywianie

Co to są nawyki?

czwartek, 1 kwietnia 2021

Co to jest nawyk? 

Zacznijmy od tego co to jest nawyk. Nawyk jest to automatyczny, wyuczony sposób zachowania się, głównie poprzez powtarzanie. Zatem nawyki żywieniowe to nic innego jak sposób, w jaki się odżywiamy. Nawyki żywieniowe mogą być nieprawidłowe, które będą prowadzić do różnego rodzaju schorzeń i chorób oraz prawidłowe, które gwarantują nam zdrowie, piękną sylwetkę czy świetnie samopoczucie. 

Jak zmienić dotychczasowe nawyki?

Zatem jak zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe? Pamiętajmy, że nawyk to proces uczenia się. Ucząc się popełniamy błędy - nie bójmy się tego, tylko uczmy się na nich i wyciągajmy wnioski. Nie podchodźmy do zmiany nawyków na 100% – nikt z nas nie jest robotem, nie każdego dnia jest w stanie trzymać dietę czy zrobić trening na 100%, jednak mimo gorszego dnia trzeba starać się dążyć do tego, by być coraz lepszym. Przykład – ktoś się odchudza i przez pierwsze 3 dni stosuję się w 100% do jadłospisów, 4 dnia zjadł 4 kostki czekolady. I co teraz ? Zawalił ? Czy to powód, by do końca dnia zajadać się słodyczami, bo i tak mi nie wyjdzie? NIE! Świat się nie zawalił – niech idzie na spacer, na bieżnie czy na basen. Do wszystkiego trzeba podchodzić racjonalnie. Obserwujmy – dlaczego sięgnęliśmy po tą czekoladę ? Byliśmy zdenerwowani? Zajadamy stres? A może towarzyszyły nam jakieś inne emocje?

Jeżeli chcesz schudnąć, nie stosuj restrykcyjnych diet. Jedzenie „sałaty z groszkiem” będzie dla Ciebie karą. Po zakończeniu takiej diety pojawi się efekt jojo – bo nie nauczyłeś się zdrowych nawyków! Nie da się odbębnić diety, bo wracając do dotychczasowych nawyków, kilogramy powrócą z podwojoną siłą.

Jak nauczyć się dobrych nawyków?

Naucz się dokonywać dobrych wyborów. Czytaj etykiety z zawartością białka, tłuszczy i węglowodanów oraz ilością kalorii. Pamiętaj, że wszystko jest podane na 100 g produktu lub 100 ml. Produkt produktowi nie jest równy, więc np. jogurt naturalny każdej firmy będzie mieć inną kaloryczność i ilość makroskładników.

Pamiętaj, że wszystko tkwi w naszej głowie i żeby dokonać zmian, trzeba wyjść poza strefę swojego komfortu. Zacznij od małych zmian, a zaczniesz zauważać pierwsze efekty.

Dokonuj mądrych wyborów.