Zdrowe odżywianie

Czym jest karnozyna?

sobota, 3 kwietnia 2021

Karnozyna jest organicznym związkiem chemicznym, inaczej di peptydem. Powstaje z połączenia dwóch aminokwasów, należą do nich beta-alanina i histydyna. Można ją znaleźć w całym organizmie, gdzie naturalnie występuje. Największe stężenie karnozyny jest tam, gdzie występuje największe zapotrzebowanie na energię. Między innymi w sercu, mózgu, mięśniach szkieletowych, nerkach czy wątrobie. Niewątpliwie pełni ważną funkcję w naszym organizmie, wato o tym pamiętać, ponieważ, jej niedostateczna ilość w codziennej diecie w rezultacie może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jakie działanie posiada karnozyna?

Na pewno jej najogólniejszym działaniem jest poprawa stanu zdrowia. Wykazuje dobroczynny wpływ na kondycję śluzówki jelita. Bez wątpienia wiemy, jak ważną funkcję pełnią jelita w naszym organizmie. Nadmierny stres, uleganie emocją, bądź duża ilość problemów mogą przyczynić się do osłabienia ochronnej bariery znajdującej się w jelitach. W rezultacie prowadzą do powstania wielu chorób, a w szczególności tych o podłożu autoimmunologicznym. Należą do nich m.in. wrzodziejące zapalanie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Działa również jako zapas jonów wodorowych oraz jako antyoksydant,  którego zadaniem jest chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Ponadto przyspiesza proces gojenia ran. Od wielu lat wykorzystują ją również sportowcy jako suplement diety, ponieważ działa wspomagająco na regenerację mięśni szkieletowych, zmniejszając gromadzenie się kwasu mlekowego oraz poprawiając siłę skurczu mięśni. W związku z czym, w takich dyscyplinach sportowych jak kulturystyka, biegi krótkodystansowe czy sportach walki może mieć szczególne zastosowanie.

W jaki sposób możemy dostarczyć karnozynę do organizmu?

Istnieje duża gama produktów - suplementów diety zawierających karnozynę. Przede wszystkim produktem, bogatym w ten składnik jest czerwone mięso - wołowina oraz ryby. W związku z czym, wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni na jej niedobór. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują fakt, iż stężenie karnozyny w organizmie jest zależna od płci oraz wieku - większa ilość występuję u mężczyzn, a z biegiem lat następuje jej zmniejszenie. 

Dawkowanie karnozyny

W czasie suplementacji liczba skutków ubocznych jest praktycznie minimalna. Karnozynę uznano za całkowicie nietoksyczne białko naturalne. Jest całkowicie nietoksycznym białkiem naturalnym. W przypadku jej nadmiaru jest wydalana z organizmu wraz z moczem, bądź potem. Jednakże zawsze pamiętajmy, aby w każdym przypadku zaznajomić się z ulotką producenta dotyczącą dawkowania.