Zdrowe odżywianie

Suplementacja przy nieswoistych zapaleniach jelit

sobota, 3 kwietnia 2021

Czym są nieswoiste zapalenia jelit?

Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) są to przewlekłe choroby jelit o podłożu autoimmunologicznym. Zaliczają się do nich - wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. O ile pierwsza z nich ogranicza się tylko do jelita grubego, o tyle druga może występować we wszystkich odcinkach układu pokarmowego.  Ich przebieg dzieli się na okresy remisji, czyli wyciszenia choroby oraz zaostrzenia. Przyczyny nie są do końca znane, lecz z pewnością dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny. W początkowej fazie choroby najczęściej występują takie objawy jak: bóle brzucha, brak apetytu, biegunka z fragmentami krwi, utrata wagi, niedokrwistość lub zmęczenie. Dlatego suplementacja przy nieswoistych zapaleniach jelit ma duże znaczenie.

Suplementacja przy nieswoistych zapaleniach jelit

Suplementacja ma kluczowe znaczenie. Jednym ze skutków choroby jest niedobór witamin oraz składników mineralnych. Pozytywne działanie kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 potwierdzają przeprowadzone badania kliniczne. Mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwkrzepliwe. Zmniejszają aktywność NZJ w czasie zaostrzenia. Ważna jest również stała suplementacja wapnia, witaminy E i B12, kwasu foliowego oraz żelaza. 

Dieta w okresie remisji i zaostrzenia 

W okresie zaostrzenia dieta powinna być lekkostrawna, wysokokaloryczna oraz wysokobiałkowa. Chorzy powinni obserwować jakie produkty nasilają objawy, a następnie wykluczać je z jadłospisu. Potrawy powinny być duszone bez obsmażania w tłuszczu, pieczone w folii, bądź gotowane na parze lub wodzie.  Należy:

  • Często spożywać posiłki (średnio 6 razy na dobę) w małych ilościach.
  • Obierać warzywa i owoce ze skórki, wybierać pestki, rozdrabniać.
  • Pokarmy przyrządzać w formie purée, zupy-krem oraz przecierów. 
  • Wyeliminować z diety mleko oraz wszelkiego rodzaju produkty mleczne, ponieważ często w okresach zaostrzenia pojawia się nietolerancja laktozy,
  • Spożywać średnio 3 razy w tygodniu chude mięso, ryby oraz jaja, ze względu na dużą ilość białka. 
  • Wykluczyć produkty z pełnego ziarna, a zastąpić je pieczywem pszennym, makaronem białym, bądź ziemniakami.

W okresie remisji dieta osoby NZJ niczym nie różni się od zaleceń zdrowego człowieka. Jednak, aby zmniejszyć ryzyko kolejnego zaostrzenia, należy powoli, z umiarem wprowadzać nowe produkty do diety i obserwować dolegliwości towarzyszące po ich spożyciu.