Anemia
Anemia to inaczej niedokrwistość, objawiająca się zazwyczaj omdleniami, bladością i zmęczeniem. Co więcej, mogą wystąpić również dolegliwości takie jak łamliwość paznokci, wypadanie włosów, a także spadek koncentracji czy przyspieszone bicie serca. Anemia powstaje często w skutek złego i szybkiego stylu życia oraz nieprawidłowej diety. Preparaty na anemię mają za zadaniem przede wszystkim uzupełnić niedobory żelaza, witaminy z grupy B, a także witaminy C. Dzięki temu łagodzą one objawy anemii oraz pozytywnie wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu.
Jest 23 produktów.
BETTERYOU Iron 10 Daily Oral Spray - Żelazo (25...
BETTERYOU Iron 5 Daily Oral Spray - Żelazo (25 ml)
SOLGAR Vitamin B12 1000 mcg (250 tabl.)
Anemia dotyka ponad dwóch miliardów ludzi na całym świecie. Stanowi to ponad 30% całej populacji Ziemi.
Czym jest anemia?
Anemia, czyli niedokrwistość jest definiowana jako niedobór czerwonych krwinek. W rutynowym badaniu krwi (morfologii) objawia się ona niskim poziomem hemoglobiny lub hematokrytu.
Hemoglobina jest głównym białkiem w czerwonych krwinkach. Przenosi tlen i dostarcza go do całego organizmu. Jeśli cierpisz na anemię, jej poziom będzie niski. W rezultacie narządy nie otrzymują tlenu, którego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Często skutkuje to większą wrażliwością na zimno oraz objawami zmęczenia lub osłabienia.
Istnieje kilka różnych rodzajów anemii. Poziom czerwonych krwinek może być niski z jednego z następujących powodów:
- Niski poziom żelaza w organizmie - ciało potrzebuje tego minerału, aby wytworzyć hemoglobinę, która przenosi tlen po całym ciele (anemia z niedoboru żelaza)
- Dieta pozbawiona witaminy B12 lub zaburzenia organizmu, w wyniku których ograniczona jest jej wchłanialność (niedokrwistość złośliwa).
- Niedobory kwasu foliowego lub zaburzenia w procesie jego wchłaniania (niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego).
- Dziedziczne oraz genetyczne zaburzenia krwi (takie jak anemia sierpowata lub talasemia).
- Stany, które powodują zbyt szybki rozkład czerwonych krwinek (np. niedokrwistość hemolityczna).
- Przewlekłe stany powodujące, że organizm nie ma wystarczającej ilości hormonów do tworzenia czerwonych krwinek. Należą do nich np. nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zaawansowana choroba nerek, toczeń i inne choroby przewlekłe.
- Utrata krwi związana z innymi schorzeniami, takimi jak wrzody, hemoroidy lub zapalenie żołądka.
Choć lista rodzajów niedokrwistości jest długa, to jej najczęstszym typem jest anemia z niedoboru żelaza. Sposobem na jej leczenie jest wzbogacenie swojej diety w produkty bogate w ten minerał oraz odpowiednia suplementacja.
Jak anemia wpływa na organizm?
Niedokrwistość ma znaczący wpływ na organizm. Poza najbardziej znanymi objawami takimi jak uczucia zmęczenia czy zimna, do popularnych skutków należą także łamliwość paznokci oraz utrata włosów. W niektórych przypadkach zaobserwowano zmiany w odczuciu smaków czy dzwonienie w uszach. Różne rodzaje anemii mogą prowadzić również do innych poważnych problemów. Osoby z anemią sierpowatą często mają na przykład powikłania sercowe i płucne.
Nieleczona niedokrwistość może prowadzić do arytmii (tj. nieregularnego bicia), powiększenia lub niewydolności serca. Osoby zmagające się z anemią są również bardziej narażone na infekcje i depresję.
Jak zapobiec anemii?
Niektórym rodzajom anemii, na przykład dziedzicznym, nie można zapobiec. Można jednak zapobiegać anemii spowodowanej niedoborem żelaza, witaminy B12 czy B9. W przypadku niedokrwistości ważne jest dokonywanie świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych. Pełnowartościowa dieta jest fundamentem, który pozwoli zapobiec temu schorzeniu. Ponadto wpłynie na ogólną jakość życia. Dodatkowo warto zadbać o regularne dostarczanie swojemu organizmowi wody. Niektóre badania wykazały, że takie działania pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu hemoglobiny. Aby kompleksowo wesprzeć organizm warto również zadbać o odpowiednią suplementację, która uzupełni niedobory witamin i minerałów.
Aby uchronić się przed anemią warto suplementować:
- Żelazo
- Witaminę B12, B9 oraz C
- Kwas foliowy
Wykazano, że niektóre rzeczy zaburzają wchłanianie żelaza. Nie należy jednocześnie przyjmować suplementów wapnia i żelaza. Może to powodować obniżoną skuteczność działania.