Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 34,00 zł - 94,00 zł

Menopauza

Menopauza inaczej przekwitanie to szereg procesów, które przechodzą kobiety, wynikiem czego jest ustanie cykli miesiączkowych i płodności. Zazwyczaj występuje około 50 roku życia. Towarzyszą jej dokuczliwe objawy takie jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów, spadek libido, wzrost wagi oraz zaburzenia snów. Aby załagodzić te uciążliwe dolegliwości warto sięgnąć po suplementy diety. Pomogą one przede wszystkim przetrwać ten ciężki okres i dostarczą niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Co istotne, są one oparte na naturalnych składnikach, w związku z tym nie powodują skutków ubocznych.

Aktywne filtry

Menopauza oznacza koniec cykli menstruacyjnych. Definiuje się ją po dwunastu miesiącach od ostatniej miesiączki. Dla wielu kobiet okres ten powoduje nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne, takie jak uderzenia gorąca, trudności ze snem, lęk i depresja.

Czym jest menopauza?

Menopauza to naturalny spadek produkcji żeńskich hormonów reprodukcyjnych oraz zakończenie cykli menstruacyjnych kobiety. Zwykle proces ten rozpoczyna się w wieku 45-50 lat. Osoby przechodzące przez ten proces mogą odczuwać objawy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju, zaburzenia snu, utratę masy kostnej, bóle głowy, lęki, depresję oraz atrofia układu moczowo-płciowego. Symptomy te zaczynają się w okresie okołomenopauzalnym, czyli okresie poprzedzającym menopauzę i mogą utrzymywać się jeszcze po menopauzie z różnym nasileniem. 

Leczenie menopauzy

Ponieważ jest to całkowicie naturalny proces, leczenie koncentruje się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Dostępnych jest wiele leków farmaceutycznych, a także suplementów, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi objawami menopauzy.

Zioła i pokarmy, takie jak maca, soja czy nasiona lnu należą do najpopularniejszych suplementów pozwalających na naturalne leczenie. Większość z nich potrafi skutecznie zminimalizować objawy menopauzy, które mogą być uciążliwe dla kobiet.

Menopauza - substancje łagodzące objawy 

  • Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) - roślina stosowana jest w leczeniu uderzeń gorąca i wahań nastroju. Jest to najbardziej obiecująca alternatywa dla terapii hormonalnych. Pomaga zmniejszyć objawy menopauzy, ponieważ zawiera fitoestrogeny (substancję o działaniu podobnym do estrogenu).
  • Wapń - badania wskazują, iż kobiety mogą stracić do 20% swojej gęstości kości w ciągu pięciu do siedmiu lat po menopauzie. Z tego powodu zalecane jest, aby w okresie przekwitania suplementować wapń, który zapobiegnie potencjalnej osteoporozie.
  • Olej z wiesiołka - jest wytwarzany z żółtej kwitnącej rośliny pochodzącej z Ameryki Północnej i Południowej. Może pomóc w walce z uderzeniami gorąca w okresie menopauzy.
  • Witamina D - wspomaga wchłaniania wapnia i budowę kości. Ponadto w okresie menopauzy może zmniejszać uderzenia gorąca. Łagodzi objawy obniżonego nastroju i depresji.
  • Maca (Lepidium meyenii) - od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie ludowej do leczenia dolegliwości fizycznych, takich jak anemia, niepłodność czy zaburzenia równowagi hormonalnej. Może być suplementowany w celu minimalizacji uderzeń gorąca oraz zapobieganiu problemom ze snem. Badania wykazały, że osoby przyjmujące systematycznie korzeń macy posiadały zmniejszone objawy depresji, a lek pomógł obniżyć ciśnienie krwi.
  • Soja - jest to bogate źródło izoflawonów, które są strukturalnie podobne do hormonu estrogenu. Uważa się, że pomaga złagodzić objawy ze względu na swoje właściwości estrogenopodobne.
  • Siemię lniane (Linum usitatissimum) - jest naturalnym źródłem lignanów. Te związki roślinne mają budowę chemiczną oraz funkcje podobne do tych, zawartych w estrogenie. Dzięki temu siemię lniane łagodzi objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy utrata masy kostnej. Dodatkowo roślina jest bogata w składniki odżywcze. Ich suplementacja to świetny sposób na zwiększenie spożycia błonnika i zdrowych tłuszczów.
  • Żeń-szeń czerwony (Panax ginseng) - może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca podczas menopauzy. Naukowcy odkryli także, że żeń-szeń działa ochronnie na układ krążenia.
  • Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) - to zioło lecznicze pochodzące z Azji i Morza Śródziemnego. Od dawna znajduje zastosowanie w leczeniu niepłodności, zaburzeń miesiączkowania oraz objawów PMS i menopauzy.