Homocysteina
Homocysteina to aminokwas siarkowy, którego wysokie wartości mogą wyrządzić wiele ogromnych szkód w organizmie człowieka. Powoduje przede wszystkim działanie prozakrzepowe, które może doprowadzić do zawału serca czy udaru. Ponadto przyczynia się do odkładania się cholesterolu, co również jest niebezpieczne dla zdrowia. Suplementy diety pomogą niewątpliwie wyregulować poziom homocysteiny we krwi do prawidłowych i bezpiecznych wartości. Zawierają one w swoim składzie głównie kwas foliowy, betainę oraz witaminę B12 i B6.
Jest 4 produktów.
DOCTOR'S BEST Folian Quatrefolic 400 mcg (90...
Homocysteina to naturalnie występujący aminokwas wytwarzany w ramach procesu metylacji organizmu. Jej wysoki poziom w osoczu jest coraz częściej uznawany za przyczynę problemów zdrowotnych takich jak dolegliwości układu sercowo-naczyniowego czy choroba Alzheimera.
Złożony metabolizm homocysteiny w organizmie jest silnie zależny od kofaktorów pochodzenia witaminowego, dlatego też niedobory witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy B6 skutkować będą jej podwyższonym poziomem. Inne czynniki, które mogą podnieść stężenie aminokwasu w osoczu to źle dobrana, niezbilansowana dieta oraz niezdrowy styl życia. Szczególnie szkodliwy wpływ ma palenie, a także częste spożycie kawy i alkoholu. Negatywnie oddziaływać mogą niektóre leki na receptę, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy niedoczynność tarczycy.
Homocysteina - zbyt wysoki poziom
Poziom homocysteiny można kontrolować poprzez testy. W przypadku zdiagnozowania zbyt wysokiego poziom, często wystarczy normalizacja poprzez suplementację witamin.
U zdrowej osoby poziomy homocysteiny wynoszą około 5-15 mikromoli na litr (mcmol/l). Prawie cały aminokwas przekształca się w inne białka. Jeśli jednak w krwioobiegu znajdzie się ilość większa niż 50 mcmol/l, jej nadmiar może uszkodzić naczynia krwionośne, które przenoszą bogatą w tlen krew w całym ciele. Wysoki poziom homocysteiny może również prowadzić do powstawania zakrzepów krwi. Uszkodzenie tętnic lub zakrzepy znacznie zwiększają ryzyko zawału serca.
Typowe objawy zbyt wysokiego poziomu homocysteiny to:
- Zawroty głowy
- Zmęczenie
- Słabe mięśnie
- Blada cera
- Mrowienie w stopach, ramionach lub dłoniach
- Ból języka lub ust
Zagrożenia związane z wysokim poziomem homocysteiny
Brak leczenia podwyższonego poziom homocysteiny może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Należą do nich:
- Zakrzepica oraz zakrzepy
- Demencja
- Zawał serca
- Choroby układu sercowego
- Osteoporoza
- Udar mózgu
Homocysteina - suplementy obniżające poziom we krwi
Najważniejszymi składnikami odżywczymi, które pomagają obniżyć stężenie aminokwasu są:
- Kwas foliowy (witamina B9) - jest niezbędną do syntezy DNA i tworzenia nowych komórek. Wraz z witaminami z grupy B - dokładniej B12 oraz B6, współpracuje, aby utrzymać prawidłowe stężenie homocysteiny. Dieta bogata w kwas foliowy skutkuje niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej, zawału serca, a także udaru mózgu. Ponadto odpowiednio dobrana suplementacja obniża stężenie homocysteiny we krwi.
- Witamina B12 - bierze udział w procesie przekształcania pożywienia w energię, a także wytwarza czerwone krwinki. Ponadto jest wymagana do prawidłowego funkcjonowania nerwów. Niedobór witaminy B12 jest powszechny u osób powyżej 60 roku życia i może przyczyniać się do podwyższonego poziomu homocysteiny we krwi.
- Witamina B6 - pomaga przekształcać żywność w użyteczną energię. Dodatkowo uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników, czerwonych krwinek oraz DNA. Suplementacja samą witaminą B6 nie jest w stanie skutecznie obniżyć poziomu homocysteiny we krwi. Jednak jej kombinacja z kwasem foliowym oraz innymi witaminami z grupy B pozwala utrzymać prawidłowe stężenie homocysteiny w organizmie.
- Ryboflawina (witamina B2) - wspomaga enzymy metaboliczne oraz antyoksydacyjne. Skutkuje to umożliwieniem przekształcenia folianu do postaci wymaganej, aby zamienić homocysteinę w metioninę. Ponadto pomaga w procesie wytwarzania energii z żywności. U osób z nadciśnieniem suplementacja ryboflawiny w małych dawkach obniża zarówno stężenie homocysteiny, jak i ciśnienie krwi.