Filtruj według

Cena

Cena

 • 59,00 zł - 88,00 zł

Aktywne filtry

Luteina czym jest i jaki ma wpływ na organizm?

Luteina to naturalny antyoksydant, należący do grupy karotenoidów. Występuje w wielu produktach spożywczych, jako naturalny żółty barwnik. Dzięki temu może być dostarczana bez dodatkowej suplementacji. Luteina w organizmie człowieka gromadzi się w plamce żółtej, która jest odpowiedzialna za widzenie centralne i ostrość widzenia. Jej obecność chroni siatkówkę oka przed szkodliwym promieniowaniem UV nawet do 90%. Lekarze często zalecają luteinę osobom mającym zwyrodnienia plamki żółtej, czyli przewlekłą chorobę, która może doprowadzić do ślepoty. Zażywanie poleca się również osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem, w wyniku czego mają zmęczone oczy. Inną korzyścią luteiny jest wpływ na skórę, ponieważ powstrzymuje ona działanie wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Znana jest również jako progesteron - hormon płciowy produkowany u kobiet. Odpowiada on między innymi za utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży.

Gdzie naturalnie występuje?

Ze względu na to, że luteina jest syntetyzowana tylko przez rośliny jej najbogatsze źródła znajdziemy w zielonych liściach warzyw oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Niemniej jednak warzywa zawierają więcej luteiny niż owoce. Między innymi znajdziemy ją w produktach takich jak:

 • jarmuż, 
 • szpinak, 
 • natka pietruszki, 
 • papryka, 
 • brokuły, 
 • sałata, 
 • groszek 
 • fasolka szparagowa,
 • pomidory
 • marchew, 
 • pomarańcze,
 • nektarynki.

Zwyrodnienie plamki żółtej a luteina

Plamka żółta to inaczej fotoreceptory, które odpowiadają za na widzenie barw oraz ostrość. Jej zwyrodnienie to choroba pojawiająca się zazwyczaj u osób około 50 roku życia. Powoduje ona upośledzenia takie jak słabszy kontrast barw, problemy z rozpoznawaniem cyfr, twarzy oraz znaków. Zadaniem luteiny jest przede wszystkim ochrona plamki żółtej i zapobieganie tym zmianom.

Czym się różni luteina na oczy a luteina jako hormon?

Należy pamiętać, że luteina działająca na oczy i skórę, a stosowana jako lek hormonalny to dwie zupełnie inne substancje. U kobiet luteina występuje również jako hormon płciowy-progesteron, który produkowany jest w jajniku przez ciałko żółte. Przygotowuje on błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej i hamuje skurcze macicy, dzięki czemu chroni przed poronieniem. Ponadto u kobiet niebędących w ciąży odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego. Niedobór luteiny zaburza go i powoduje plamienia między miesiączkami lub całkowity ich brak. Spożywanie zaleca się zwłaszcza kobietom cierpiącym na bolesne i krwawe miesiączki oraz w celu leczenia niepłodności. Przyjmuje się ją zazwyczaj w drugiej fazie cyklu, a odstawienie wywołuje krwawienie. Mimo powszechnego uznawania jej za hormon kobiecy luteina występuje także u mężczyzn. W tym przypadku odpowiada za hamowanie przekształcenia testosteronu w dihydrotestosteron, którego nadmiar może powodować raka prostaty.

Przeciwskazania

Jako związek organiczny luteina nie wykazuje niepokojących skutków ubocznych po jej zażywaniu. Nawet w wysokich stężeniach pozostaje nietoksyczna dla organizmu. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy suplement powinien być skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą.