Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

 • 18,00 zł - 107,00 zł

Problemy układu wzrokowego

Problemy układu wzrokowego są coraz powszechniejszym problemem naszego społeczeństwa. Praca przed komputerem, oglądanie telewizora czy korzystnie z telefonu przyczyniają się do pogorszenia wzroku. W przypadku pogorszenia widzenia najważniejsza jest wizyta u okulisty. Jednak badania pokazują, że ważną rolę w dbaniu o wzrok pełni także zbilansowana dieta. W związku z tym warto skorzystać z suplementów diety bogatych w składniki, które wspierają prawidłową pracę układu wzrokowego. W ich składzie znajdziemy głównie witaminy A, z grupy B, C, D i E, a także luteinę, kwas OMEGA-3, czy zeaksantynę.

Aktywne filtry

Chociaż możemy żyć bez zdrowego wzroku, nasza zdolność widzenia odgrywa ogromną rolę w jakości życia oraz możliwości bezproblemowej interakcji z innymi ludźmi oraz otaczającym nas światem. Problemy układu wzrokowego są jednak coraz częstszą dolegliwością we współczesnym świecie. Długie godziny pracy spędzone przed ekranem lub brak odpowiedniego naświetlenia stanowiska pracy to tylko niektóre elementy, które znacząco wpływają na kondycję naszego wzorku.

Układ wzrokowy

Układ wzrokowy jest częścią ośrodkowego układu nerwowego. Daje nam zdolność postrzegania, a także wykonywania innych funkcji życiowych związanych z widzeniem. Między innymi pomaga w identyfikacji i kategoryzacji rzeczy, które widzimy, naszej zdolności do oceny odległości i głębi, świadomości przestrzennej (naszego miejsca w świecie w w stosunku do otaczających nas rzeczy), ruchu, równowagi, postawy i wiele więcej. Układ ten, składa się z gałki ocznej, nerwu wzrokowego oraz ośrodków wzrokowych w korze mózgowej.

Problemy układu wzrokowego - jak dbać o wzrok?

Podobnie jak inne ważne układy organizmu, nasz układ wzrokowy opiera się na podaży substancji aktywnych, aby utrzymać swoją szczytową wydajność. Oprócz podstawowych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, nasze oczy mogą korzystać z dodatkowych elementów, takich jak flawonoidy i antyoksydanty, które można znaleźć zarówno w żywności, jak i dedykowanych suplementach diety.

Oprócz stosowania odpowiedniej diety i suplementów istnieje kilka innych działań, które warto podjąć, aby zadbać zdrowie swoich oczu:

 • Użyj nawilżacza do pomieszczeń - jeśli w domu nie posiadasz odpowiedniej wilgotności pomieszczeń. Może być konieczne używanie go tylko sezonowo lub przez cały rok, w zależności od klimatu, w którym mieszkasz.
 • Pij dużo wody - zalecenia różnią się w zależności od wagi, wieku, płci, aktywności fizycznej. Możesz jednak przyjąć, że dorośli powinni pić mniej więcej od 1,5 litra do 2 litrów płynów dziennie.
 • Regularnie nawilżaj oczy - stosuj sztuczne łzy lub specjalne nawilżające krople, które pozwolą pozwolą uniknąć nieprzyjemnych podrażnień, swędzenia i suchości.
 • Unikaj pomieszczeń z zakurzonym lub brudnym powietrzem.
 • Używaj okładów na powieki - mogą to być klasyczne, zimne okłady lub zwilżone i schłodzonych torebki z zieloną lub czarną herbatą. Pozwolą zminimalizować opuchnięcie powiek oraz zredukują zmęczenie oczu.

Problemy układu wzrokowego - składniki odżywcze

 • Luteina – jest pomarańczowo-czerwonym barwnikiem wytwarzanym przez rośliny. Może być pozyskiwana z pożywienia, szczególnie z kolorowych owoców i warzyw. W organizmie luteina jest jednym z dominujących pigmentów skupionych w plamce żółtej, wyspecjalizowanym obszarze oka odpowiedzialnym za widzenie centralne. Funkcjonalna rola karotenoidu w tych wrażliwych tkankach polega na ochronie przed wytwarzaniem wolnych rodników pod wpływem światła słonecznego. Ponadto luteina pochłania również wysokoenergetyczne światło niebieskie i ultrafioletowe, które może uszkodzić wzrok.
 • Cynk - występuje naturalnie w oczach. Jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed uszkodzeniem komórki. Podczas przyjmowania cynku zmniejsza się wchłanianie miedzi, dlatego też zaleca się jego łączenie z suplementami zawierającymi minerał.
 • Kompleks witamin z grupy B - w tym witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12 kwas foliowy, biotyna i cholina. Witaminy z grupy B pomagają w zmniejszeniu przewlekłych stanów zapalnych oraz zapobiegają podwyższonemu poziomowi homocysteiny we krwi, który został powiązany z problemami naczyniowymi wpływającymi na siatkówkę. Witaminy z grupy B mogą również odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej oraz w leczeniu zapalenia błony naczyniowej oka, która jest częstą przyczyną ślepoty.
 • Witamina C - jest silnym przeciwutleniaczem, przez co minimalizuje ryzyko zaćmy.
 • Witamina D - jej niedobór jest dość powszechny, dlatego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto wspomóc się suplementacją. Badania sugerują, że posiadanie odpowiedniego poziomu witaminy D wiąże się z niższym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.
 • Witamina E -  w wielu badaniach udowodniono, że zmniejsza ryzyko zaćmy.