Filtruj według

Cena

Cena

  • 74,00 zł - 75,00 zł

Boswellia

Boswellia to nazwa indyjskiego drzewa, z którego pozyskuje się żywice o wartościowych właściwościach. Wykorzystuje się ją jako lek na reumatoidalne zapalenie stawów, poprzez zwalczanie bólu kości, stawów i mięśni. Posiada działanie przeciwzapalne, uspokajające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.  Świetnie działa również na nasz umysł, ponieważ poprawia pamięć, zdolność nauki oraz funkcje poznawcze. Dodatkowo wspomaga leczenie chorób oddechowych takich jak astma. 

Aktywne filtry

Boswellia pochodzenie

Boswellia serrata to łacińska nazwa kazidłowca indyjskiego, czyli drzewa średniej wielkości występującego głównie w Indiach. Jej właściwości zdrowotne ceni się od bardzo dawna. Do celów leczniczych z kazidłowca indyjskiego pozyskuje się głównie żywicę. Początkowo wykorzystywano ją w medycynie azjatyckiej i afrykańskiej, oraz jak sama nazwa mówi była używana jako składnik kadzidła. Boswellia była głównie stosowana w leczeniu różnych bóli kostnych i stanach zapalnych stawów. Ponadto używano jej przy problemach z układem oddechowym, zwłaszcza nieżytów gardła. Dodatkowo miała łagodzić lęki, nerwice i stany depresyjne. 

Boswellia właściwości i działanie

Ze względu na swoje właściwości boswellia posiada mnóstwo zastosowań w medycynie naturalnej. Przede wszystkim działa przeciwnowotworowo, co zostało udokumentowane naukowo. Według przeprowadzonych badań udowodniono, że kazidłowiec pozytywnie wpływa na układ nerwowy m.in. poprawia funkcje poznawcze, zwiększa zdolności do nauki i usprawnia pamięć. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, stąd często wykorzystuje się ją w leczeniu zwyrodnienia stawów czy reumatyzmu. Boswellia wpływa również na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. W związku z tym wykorzystuje się ją w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Jej prozdrowotne właściwości pozytywnie działają na łagodzenie stanów zapalnych zatok oraz oskrzeli. Wspiera także walkę z chorobami układu pokarmowego takimi jak zespół jelita wrażliwego czy owrzodzenie jelita grubego. Roślina wykazuje działanie antydepresyjne i przeciwlękowe, dlatego też przy dłuższym i regularnym stosowaniu można odczuć jej kojące wartości. Istotną funkcją jest także zmniejszanie poziomu cukru we krwi. Co więcej, wykazuje właściwości antyalergiczne, przez co zalecana jest osobom zmagającym się z astmą.

Skuteczność

W wyniku przeprowadzonego eksperymentu z użyciem placebo oraz kwasów bosweliowych okazało się, że kwasy te skutecznie zmniejszają objawy astmy.

W jakiej formie można otrzymać boswellie?

W związku z tym, ze kazidłowiec indyjski nie występuje w Polsce ani w Europie, można nabyć go w suplementach diety. Zazwyczaj zawierają one oczyszczony i wypreparowany wyciąg z żywicy boswellii. Występują głównie w formie tabletek lub kapsułek. Ponadto często roślina ta jest składnikiem maści lub żeli działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 

Skutki uboczne i przeciwskazania

Kazidłowiec może wykazywać skutki uboczne takie jak: nudności, zgaga, biegunka czy wysypka. Oprócz tego może nasilać krwawienie podczas miesiączki, powodować skurcze macicy u kobiet w ciąży, a nawet przyczynić się do poronienia. Należy również zachować ostrożność interakcji z lekami głównie zawierającymi ibuprofen czy aspirynę. W zależności od schorzenia dawkowanie będzie różne. W celu ustalenia dawki zaleca się konsultacje z lekarzem lub farmaceutą. Aby zwiększyć przyswajalność związków zawartych w boswellii, najlepiej łączyć ją z kurkuminą oraz fosfatydylocholiną. Natomiast aby poprawić działanie przeciwzapalne, warto łączyć ją z kurkuminą, imbirem lekarskim oraz Ashwagandhą.