Problemy trawienne

Zaburzenia trawienia są często spowodowane źle dobraną dietą, stresem czy jedzeniem w pośpiechu. Skutkiem tych zaburzeń są zaparcia, uczucie ciężkości po posiłku, zgaga, bóle brzucha czy wzdęcia. Suplementy diety na trawienie powstały po to, aby niwelować te zaburzenia oraz usprawnić proces trawienia. Stymulują one wydzielanie soków trawiennych, a także perystaltykę jelit. Dodatkowo przyspieszają nasz metabolizm, co uaktywnia przesuwanie treści pokarmowych.

Aktywne filtry

Problemy trawienne takie jak zaparcia, biegunka, zgaga czy wzdęcia są bardzo częste. Większość z nich ma związek ze stylem życia, spożywanymi pokarmami lub stresem. Oznacza to, że podjęcie kroków w celu zmiany stylu życia może skutecznie zapobiec wielu dolegliwościom związanym z układem trawiennym.

Kiedyś uważano, że układ trawienny jest dość prostym i nieskomplikowanym układem. Wiele lat badań medycznych udowodniło, że w rzeczywistości jest to niewiarygodnie złożony, a także delikatny system, który bezpośrednio oddziałuje na resztę naszego organizmu. Prawidłowe trawienie wpływa na układ odpornościowy, zdrowie psychiczne, choroby skóry, a także szereg zaburzeń, w tym autoimmunologicznych czy endokrynologicznych.

Jak działa układ pokarmowy?

Może się wydawać, że trawienie zachodzi tylko w żołądku. W rzeczywistości jest to jednak długi proces, który obejmuje wiele narządów. Razem tworzą przewód pokarmowy.

Trawienie zaczyna się w ustach, gdzie ślina zaczyna rozkładać pokarm podczas żucia. Kiedy przełykasz, przeżute pożywienie przesuwa się do przełyku. Następnie odpowiednie mięśnie wpychają jedzenie do zastawki, która otwiera się, aby wpuścić je do żołądka. Ten natomiast, rozkłada pokarm za pomocą kwasów żołądkowych. Następnie trafia on do jelita cienkiego. Tam soki trawienne z kilku narządów, takich jak trzustka i woreczek żółciowy, coraz bardziej rozkładają pożywienie. W tym samym czasie organizm wchłania wszelkie składniki odżywcze. Resztki, które pozostały z poprzednich procesów przechodzą przez jelito grube, wchłania wodę. Odpady następnie są wydalane przez organizm.

Na każdym z kolejnych etapów całego skomplikowanego procesu trawienia mogą zajść różnego rodzaju problemy. Najczęściej skutkują one:

  • Bólem brzucha
  • Zmianami w wypróżnianiu (zaparcia lub biegunka)
  • Niestrawnościami
  • Zgagą

Problemy trawienne - jak zapobiec

  • Stosuj zbilansowaną dietę - Bogata w składniki odżywcze dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w każdym posiłku, włącz surowe warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Jedz różnorodne białka, takie jak fasola, ryby i chude mięso oraz zmniejsz spożycie soli. Pij odpowiednie ilości wody.
  • Unikaj pokarmów wywołujących zgagę lub refluks - Każdy organizm jest inny - u niektórych nabiał powoduje najgorsze problemy żołądkowe. Dla innych winowajcą dolegliwości może to być gluten. Spróbuj diety eliminacyjnej, jeśli nie masz pewności, które pokarmy powodują problemy trawienne. Dodatkowo warto przeprowadzić testy na alergie oraz nadwrażliwość pokarmową.
  • Wprowadź probiotyki do swojej diety - Suplementy probiotyczne, które zawierają „dobre” bakterie, mogą pomóc osobom z przewlekłymi zaparciami. Probiotyki występują również w postaci naturalnej - znajdziesz je w nabiale, kiszonej kapuście, kimchi, czy sfermentowanym napoju herbacianym - kombuchy.
  • Sprawdź swoje leki - Zarówno leki dostępne bez recepty, jak i te na receptę mogą powodować problemy trawienne. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych skutkach ubocznych i poproś o substytut, jeśli specyfik powoduje nudności, biegunkę, zaparcia lub inne problemy trawienne.
  • Bądź aktywny - Ćwiczenia i aktywność fizyczna zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym zapobiegają zaparciom. Co najmniej 150 minut ruchu tygodniowo może skierować Cię na właściwą drogę do zdrowego stylu życia.
  • Rozważ suplementację - Uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów może skutecznie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko Twojego układu trawiennego. W trosce o układ pokarmowy warto rozważyć suplementację produktów zawierających probiotyki oraz witaminy z grupy B (B1, B3, B6, biotyna, B12), witaminę D, C oraz A.