Witamina C

Witamina C inaczej kwas l-askorbinowy - Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Uważana bywa za substancję dobrą na przeziębienie. Udowodniono że odpowiednia suplementacja witaminy C pozwala skrócić czas przeziębienia. Ponadto witamina C jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się. Jej braki zauważymy, poprzez spadek odporności, szybsze starzenie skóry czy utrudnione gojenie się ran.

Aktywne filtry

Witamina C to jedna z najlepiej zbadanych witamin. O jej właściwościach wiadomo naprawdę dużo. Przez lata sądzono, że najważniejszym jej zadaniem jest walka z infekcjami - jej podawanie w trakcie choroby miało m.in. wzmocnić organizm i skrócić czas infekcji. Mimo, że okazało się to mitem, gdyż dowiedziono, że witamina ta nie chroni organizmu w trakcie infekcji, jej regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko przeziębienia (o czym piszemy niżej).

Witaminy C nie należy jednak lekceważyć - liczne badania udowodniły, że witamina C uczestniczy w wielu procesach życiowych i jest nam wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Trzeba ją dostarczać wraz z pożywieniem, gdyż ludzki organizm nie umie jej sam wytworzyć.  

1. Witamina C to przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze są związkami, które przedostają się przez barierę krew-mózg i chronią komórki przed uszkodzeniami. Przeciwutleniacze są nam niezbędne, gdyż komórki ulegają uszkodzeniom z wiekiem, a zatem nasz organizm stale próbuje je ograniczać.

Witamina C jest związkiem, który wspiera działanie innych przeciwutleniaczy, dlatego też powinna się znaleźć w każdym suplementacie diety. Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim codziennej diety jest wystarczająca ilość witaminy C, zakup suplementu w postaci tabletek lub ziela.

2. Witamina C chroni przed infekcjami

Przeciwutleniacze chronią komórki organizmu przed rozwojem infekcji, dlatego też regularne spożywanie witaminy C zapobiega infekcjom. Jednak nie zwalnia nas to z obserwowania własnego zdrowia i stawiania pierwszego kroku w każdej chorobie - sama witamina C nie rozwiąże problemu. Przeciwutleniacze wspomagają siły obronne organizmu, chroniąc komórki i usuwając z nich toksyny.

3. Witamina C zmniejsza ryzyko przeziębienia

Chociaż jest to niewielkie, regularne przyjmowanie witaminy C zmniejsza ryzyko przeziębienia. Obecność witaminy C w organizmie sprawia, że nasz organizm jest bardziej odporny na infekcje i zapobiega wystąpieniu ich.

4. Witamina C wpływa na stan skóry

Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, czyli substancji, która sprzyja utrzymaniu właściwego stanu skóry. Prawidłowa struktura skóry zależy w głównej mierze od kolagenu. Kolagen to tkanka, która zawiera w sobie włókna i białka. Kolagen znajduje się w skórze zewnętrznej, włosach, kościach, zębach, włóknach mięśniowych i w kościach długich. Kolagen jest odpowiedzialny za stan skóry, jej elastyczność, a także regenerację.

Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, dlatego jej stosowanie zapobiega utracie elastyczności skóry, poprawia jej kondycję, zmniejsza podrażnienia i przebarwienia.