Jest 203 produktów.
TISSERAND AROMATHERAPY Sleep Better Bath Oil -...
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Bath Oil...
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Bath Oil...
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Massage...
TISSERAND AROMATHERAPY Energy Boost Diffuser...
TISSERAND AROMATHERAPY The Little Box of...
Olejki eteryczne czym właściwie są?
Olejki eteryczne znane również jako olejki zapachowe to lotna mieszanina zawierająca od kilkudziesięciu do kilkuset związków. Pozyskuje się je z różnych części roślin m.in. kwiatów, łodygi, liści, korzeniu czy nasion. Zazwyczaj otrzymuje je się w procesie destylacji z użyciem pary wodnej, poprzez tłoczenie na zimno lub ekstrakcję alkoholem.
Jakie posiadają właściwości?
Olejki eteryczne cechują się wieloma zdrowotnymi właściwościami. Najczęściej wykorzystywane są przy schorzeniach takich jak bóle głowy, problemy trawienne, a nawet reumatyzm. Wykazują one także działania antyseptyczne wobec wirusów, bakterii i grzybów. W tym przypadku najlepiej działają olejki zawierające w składzie eugenol (np. olejek goździkowy i cynamonowy) oraz fenole (np. olejek tymiankowy, cząbrowy, oregano). Olejki eteryczne posiadają również właściwości wykrztuśne poprzez drażnienie błony śluzowej oskrzeli, co skutkuje wzmożeniem wydzielania zalegającego śluzu. W tym celu stosuje się inhalację z wykorzystaniem olejków. Najskuteczniejsze działanie wykrztuśne posiadają olejki eukaliptusowe, sosnowe, tymiankowe, jodłowe oraz anyżowe. Olejki pomagają także w zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich, głównie przewodu pokarmowego, przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne, a nawet pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Właściwości spazmolityczne posiadają olejki lawendowe, miętowe, koprowe, kminkowe, melisowe. Oprócz tego olejki działają diuretycznie, czyli zwiększają wydzielanie moczu. Takie działanie posiadają olejki jałowcowe oraz z korzeni lubczyku. Poszczególne olejki eteryczne posiadają właściwości uspokajające, przeciwwirusowe, nasenne, przeciwwymiotne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo poprawiają samopoczucie i pomagają w walce z bezsennością.
Olejki eteryczne-jak ich używać?
Istnieje kilka sposobów stosowania olejków eterycznych i każdy z nich jest podobnie skuteczny. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi:
Aromaterapie-inhalację olejkami przy użyciu dyfuzora lub dodaniu kilku kropel do gorącej wody. Są one uznawane za najbezpieczniejszy sposób korzystania z olejków. Mają one wpływ na nasze samopoczucie i nastrój poprzez swój zapach. Oprócz inhalacji można również skropić poduszkę przed snem, pomoże to zwłaszcza przy problemach ze snem oraz z bólem głowy.
Podanie na skórę- wcieranie olejku miejscowo na skórę lub stosowania do masażu całego ciała. Jest to bardzo skuteczny sposób, ponieważ cząsteczki eteryczne dostają się do krwiobiegu już po 30 sekundach. Tę formę stosuje się zazwyczaj na zmiany skórne, a także bóle mięśni czy stawów.
Doustnie-w tym przypadku olejki powinny być dopuszczone do stosowania doustnego. Jednakże olejki można zakropić pod język, wypić dodane do dowolnego napoju lub płukać usta.
Bezpieczeństwo
Najważniejszym przeciwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie którykolwiek składnik chemiczny lub rodzaj olejku. Nie powinny z nich korzystać również kobiety w ciąży, ponieważ mogą one wpływać na ukrwienie macicy i skurcze. Należy pamiętać, że mogą one podrażniać błony śluzowe i trzeba bezwzględnie unikać kontaktu z oczami.