Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

 • 25,00 zł - 206,00 zł

Żelazo

Żelazo to jeden z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada przede wszystkim za transport tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu. U kobiet w ciąży wspiera prawidłową budowę układu nerwowego i rozwój płodu. Wpływa również na wydolność organizmu w trakcie wysiłku fizycznego oraz regeneracje mięśni. Co ważne, zbyt mała ilość żelaza może powodować anemię. 

Aktywne filtry

Żelazo a organizm człowieka.

O tym jak ważnym składnikiem dla naszego organizmu jest żelazo, zapewne słyszała większość z nas. Jest ono w skład mioglobiny, krwinek czerwonych jak i jest niezwykle istotnym elementem hemoglobiny. Ponadto pierwiastek ten jest składnikiem wielu białek.

Dodatkowo żelazo do jeden z podstawowych składników w naszej diecie.

Właściwości żelaza.

Na początku należy zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje żelaza: niehemowe, czyli te, które będziemy mogli odnaleźć w produktach pochodzenia roślinnego oraz hemowe, to znaczy takie, które znajdziemy w produktach odzwierzęcych.

Żelazo pełni znaczącą rolę dla naszego organizmu. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest ono kluczowe do produkcji czerwonych krwinek. W dodatku jest elementem takich białek jak mioglobina czy hemoglobina.

Warto dodać, że odpowiednia ilość żelaza w naszych organizmie sprawia, że jesteśmy pełni energii oraz wspiera działanie prawidłowe działanie mózgu. Pierwiastek ten zapobiega również anemii.

Jak wiele innych pierwiastków żelazo również wspiera walkę z wolnymi rodnikami, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, jak i reguluje nasz układ nerwowy.

Ponadto pierwiastek ten wchodzi w skład wielu enzymów m.in. tkankowych, przez co umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. W dodatku jest on niezbędny przy utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, jest częścią transportu tlenu z płuc do tkanek organizmu oraz wspiera nasz układ immunologiczny.

Nie można zapomnieć również o tym, że pierwiastek ten ma znaczenie przy detoksykacji szkodliwych substancji znajdujących się w naszej wątrobie oraz że ma wpływa on na metabolizm cholesterolu.

Dzięki żelazie system odpornościowy naszego organizmu ma szansę poprawnie działać. Pierwiastek ten bowiem wspomaga zwalczanie wirusów i bakterii.

Produkty, w których znajdziemy żelazo.

Lista produktów spożywczych, w których znajduje się żelazo, jest naprawdę duża. Poniżej podamy kilka przykładów, w których będziemy mogli owy pierwiastek znaleźć.

 • wątróbka wieprzowa, cielęca,
 • orzechy (laskowe, migdały, pistacje),
 • kakao, czekolada (gorzka, mleczna),
 • łosoś,
 • salami,
 • jaja kurze,
 • jabłka,
 • pomarańcze,
 • szpinak,
 • brokuły,
 • pomidory,
 • natka pietruszki,
 • kasza gryczana,
 • chleb żytni razowy

Dzienna dawka żelaza w organizmie.

Dzienna dawka żelaza w organizmie człowieka
mężczyźni - 10 mg
kobiety do 50. roku życia 18 mg
kobiety powyżej 50. roku życia - 10 mg
kobiety w ciąży – 27 mg
kobiety karmiące - 10 mg
chłopcy do 13-ego do 18-ego roku życia - 12 mg
dziewczęta do 13-ego do 18-ego roku życia - 15 mg
dzieci od 4 do 12 lat - 10 mg
dzieci - od 1 do 3 lat – 7 mg
dzieci od 6. miesiąca do roku - 11 mg
niemowlęta do 5. miesiąca życia - 0,3 mg

Niedobory żelaza w organizmie.

Jeżeli w codziennym życiu stosujemy zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, nie powinniśmy mieć problemu z niedoborami żelaza w organizmie. Ze zbyt małą ilością owego pierwiastka możemy borykać się w momencie, w którym stosujemy drastyczne diety odchudzające, trenujemy sporty wytrzymałościowe, bądź kiedy jemy zbyt wiele produktów wysoko przetworzonych. Co więcej, na niedobory narażeni są wegetarianie oraz weganie. W ich przypadku może być również zalecana dodatkowa suplementacja pierwiastkiem.

Niedobór żelaza może objawiać się sennością, obniżeniem nastroju jak i energii. W takich przypadkach będziemy odczuwali coraz większą potrzebę odpoczynku. Nasza skóra może stać się szorstka, utraci swą naturalną elastyczność, a pod naszymi oczami powstaną ciemne, sińce. Włosy utracą swój naturalny blask, staną się kruche i łamliwe. To samo może stać się z naszymi paznokciami.

W dodatku warto wspomnieć o zawrotach głowy, częstych siniakach, zadyszce czy nawet krewieniu z nosa. To wszystko może być objawami niedoboru żelaza w naszym organizmie.