Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 92,00 zł

Aktywne filtry

Kwas foliowy - charakterystyka i rola w organizmie

Kwas foliowy inaczej nazywany Witaminą B9, odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. W zasadzie potrzebny jest każdej komórce naszego ciała od momentu poczęcia aż do starości. Witamina B9 przede wszystkim bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Dzięki temu reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek. Szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ odpowiada za prawidłowe rozwijanie układu nerwowego płodu oraz obniża ryzyko poronienia. Jej brak w organizmie ciężarnej kobiety może powodować poważne i nieodwracalne wady płodu. Kwas foliowy istotny jest również dla układu nerwowego, pokarmowego i trawiennego. Razem z Witaminą B12 odpowiada za tworzenie i dojrzewanie czerwonych krwinek, co oznacza, że ma działanie krwiotwórcze. W związku z tym chroni nas przed anemią. Pozytywnie wpływa także na nasze samopoczucie. Ilość kwasu foliowego w organizmie spada, gdy towarzyszy nam ciągły stres, pijemy nadmierną ilość kawy, alkohol i palimy papierosy. Na zmniejszenie poziomu Witaminy B9 mogą mieć również wpływ niektóre środki antykoncepcji. 

Produkty bogate w kwas foliowy 

Najbardziej przyswajalnym źródłem kwasu foliowego są oczywiście naturalne produkty, spożywane w codziennej diecie. Witaminę znajdziemy szczególnie w warzywach zielonych, takich jak szpinak, kapusta włoska, liście rzepy, brokuły czy sałata rzymska. Duża ilość kwasu występuje również w pestkach słonecznika, ciecierzycy oraz orzechach ziemnych. Nie można także pominąć produktów mięsnych. Między innymi bogate źródło witaminy B9 znajdziemy w nerkach i wątrobie. Innymi istotnymi produktami zawierającymi tę substancję są: pomarańcze, groszek, natka pietruszki, awokado, buraki oraz fasola.

Skutki i przyczyny niedoboru Witaminy B9

Wiadomo jak kwas foliowy jest ważny dla organizmu, zatem co powodują jego braki? Jednymi z najpoważniejszych i najniebezpieczniejszych skutków niedoboru kwasu foliowego są anemia, osteoporoza, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet nowotwory. Zaniżony poziom tego składnika odżywczego może powodować bezsenność, dekoncentrację, zmęczenie oraz depresję. Przyczynami niedoboru zazwyczaj jest niewłaściwa dieta oraz zwiększone zapotrzebowanie związane z ciążą i okresem karmienia. Oprócz tego do zmniejszenia ilości witaminy B9 w organizmie może przyczynić się długotrwałe stosowanie niektórych leków, między innymi przeciwbólowych.

Kwas foliowy w suplementach diety

Aby dostarczać prawidłową ilość kwasu foliowego do organizmu, warto jest rozważyć dodatkową suplementację. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających w składzie kwas foliowy w ilości 0,4 mg. Rekomendowana ilość spożywania kwasu foliowego u osób powyżej 10. roku życia wynosi 400 µg (mikrogramów) dziennie. U dzieci od 1. do 3. roku życia 150 μg, od 4. do 6. roku życia - 200 μg, od 7. do 9. roku życia - 300 μg. W przypadku kobiet w ciąży zaleca się stosowania suplementacji co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem.