Czarci pazur
Czarci pazur to roślina, która przede wszystkim świetnie się sprawdza przy dolegliwościach związanych ze stawami m.in. reumatyzmie. Wspomaga również leczenie schorzeń wątroby, pęcherza moczowego, nerek czy żołądka. Dodatkowo pozwala zachować prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.
Jest 5 produktów.
SWANSON Devil's claw 500 mg (100 kaps.)
Czarci pazur co to za roślina? Pochodzenie i działanie
Czarci pazur zwany również diabelski pazur to roślina będąca odmianą hakorośli rozesłanej, która pochodzi z Afryki. Występuje głównie na suchych, pustynnych i gliniastych obszarach. Osiąga wysokość aż 50 cm, a długość wynosi około 1,5 metra. Jego kwiaty wyglądają jak cierniste strąki, przypominające szpony albo pazury, stąd właśnie ta nazwa. W medycynie wykorzystuje się korzenie rośliny, w których występują glikozydy irydowe, czyli substancje o potwierdzonym naukowo działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. W medycynie ludowej wykorzystywano ją w celu zwalczania gorączki, łagodzenia bólu, stanów zapalnych stawów, a także problemów związanych z niestrawnością. Pierwsze europejskie badania nad jej skutecznością miały miejsce w 1950 roku. Dopiero w XX wieku czarci pazur zaczął cieszyć się zainteresowaniem w Europie Zachodniej.
Właściwości zdrowotne czarciego pazura
Czarci pazur przede wszystkim posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne porównywalne do niektórych leków. Zazwyczaj stosuje się go przy dolegliwościach związanych ze stawami m.in. zapaleniu stawów i reumatyzmie. Z badań wynika, że roślina ta potrafi zmniejszyć ból nawet o 60%. Dzięki obecności fenolokwasów działa przeciwdrgawkowo ograniczając pobudliwość nerwów. Przynosi to ulgę zwłaszcza przy zespole niespokojnych nóg. Czarci pazur wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników. W związku z tym opóźnia proces starzenia się organizmu. Poprzez działanie moczopędne chroni nerki i prostatę. Obecny w roślinie β-sitosterol obniża poziom cholesterolu we krwi, i tym samym zapobiega chorobom serca. Oprócz tego zawarte w niej związki sterolowe spowalniają procesy nowotworowe i działają przeciwgorączkowo. Stosowany zewnętrznie wykazuje właściwości antyhistaminowe, które łagodzą i regenerują skórę. Co więcej, suplementy zawierające czarci pazur wykazują również korzystne działanie w leczeniu trądziku oraz przewlekłych chorób oczu i uszu na tle bakteryjnym.
Preparaty z czarciego pazura, dawkowanie
Produkty zawierające czarci pazur występują pod wieloma postaciami. Znajdziemy go w formie tabletek, proszku, naparów, balsamów czy żeli. Pierwsze efekty suplementacji można dostrzec po około dwóch miesiącach regularnego zażywania. Każdy z tych preparatów w zależności od ich składu warunkuje odpowiednia do spożycia porcję. Dlatego też dawkowanie powinno się przestrzegać według zaleceń producenta.
Przeciwwskazania do stosowania suplementów
Z uwagi na to, że czarci pazur może wpływać na rytm serca nie powinien być zażywany przez osoby mające schorzenia układu krwionośnego. Nie można go także spożywać kiedy występują wrzody żołądka lub dwunastnicy. Przeciwwskazaniem do stosowania jest również przyjmowanie leków na cukrzycę, ponieważ może on obniżać poziom cukru we krwi. Nie należy go łączyć z lekami przeciwbólowymi. Ponadto suplementować nie powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią.