Drogi moczowe
Choroby układu moczowego wywoływane są zazwyczaj infekcjami bakteryjnymi. Powodują one szereg dokuczliwych dolegliwości takie jak trudności w oddawaniu moczu, a także ból i pieczenie. W niektórych przypadkach może wystąpić również gorączka i osłabienie organizmu. Pomocne w przypadku takich infekcji jest stosowanie suplementów diety. Wspierają one profilaktykę układu moczowego, zapobiegając chorobom oraz łagodząc ich objawy.
Jest 21 produktów.
AURA HERBALS Witamina A Forte w kroplach (50 ml)
NOW FOODS Witamina A 10000 IU (100 kaps.)
YANGO Urosiv (90 kaps.)
PANASEUS Zdrowy Pęcherz (50 kaps.)
YANGO Podagrycznik pospolity (90 kaps.)
YANGO Żurawina - 50% PAC (60 kaps.)
SWANSON Full Spectrum Uva Ursi Leaf (100 kaps.)
SWANSON Uric Acid Cleanse (60 kaps.)
SWANSON Dandelion Root 515 mg (60 kaps.)
Myśląc o zdrowiu, nieczęsto stawiamy drogi moczowe na pierwszym miejscu. Ich dobra kondycja przyczynia się jednak do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.
Czym są drogi moczowe?
Układ moczowy ma na celu eliminację resztek powstałych w wyniku procesu trawienia oraz produkcję i kontrolę moczu. Zdrowie dróg moczowych determinuje więc wszelkie mechanizmy zachodzące w przewodzie - w tym nerkach czy pęcherzu.
Układ moczowy składa się z następujących części:
- Nerki - te małe, jednak niezwykle ważne narządy znajdują się z tyłu ciała, tuż nad biodrami. Są filtrami dla organizmu — usuwają odpady i wodę z krwi, które następnie stają się moczem.
- Moczowody - przenoszą mocz z nerek do pęcherza moczowego.
- Pęcherz moczowy - przechowuje mocz, zanim opuści ciało.
- Cewka moczowa - pomaga wydalać mocz, przenosi go z pęcherza na zewnątrz.
Czym jest infekcja dróg moczowych?
Zazwyczaj mocz nie zawiera bakterii ani innych zarazków oraz przechodzi przez drogi moczowe bez kontaktu z żadnymi zanieczyszczeniami. Jeśli jednak natrafi na bakterie, pojawiają się problemy, takie jak dolegliwości i stany zapalne. Są to infekcje dróg moczowych. Mogą one obejmować cewkę moczową (zapalenie cewki moczowej), nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek) lub pęcherz moczowy (zapalenie pęcherza moczowego). Najczęstszym rodzajem bakterii wywołującym te stany chorobowe jest bakteria E. coli, chociaż czasami w problem mogą być zaangażowane także inne typy bakterii zakaźnych.
Infekcje dróg moczowych są jednym z najczęstszych rodzajów infekcji bakteryjnych na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku ponad 150 milionów ludzi zmaga się z tym problemem.
Infekcja dróg moczowych może wpływać na dowolną część układu moczowego, w tym cewkę moczową, pęcherz moczowy, moczowody i nerki, ale zwykle zaczyna się w narządach dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.
Typowe objawy związane z infekcją dróg moczowych obejmują:
- uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
- częste i intensywne parcie na mocz
- mętny, ciemny lub krwawy mocz
- gorączka lub zmęczenie
- ból miednicy, podbrzusza lub pleców
Drogi moczowe - zapobieganie infekcjom i suplementacja
W przypadku zdiagnozowania infekcji dróg moczowych niezbędna jest kuracja antybiotykowa. Leki te zabijają bakterie. W przypadku ich stosowania zalecamy zażywanie odpowiednich probiotyków, które odbudują narażoną na stosowanie farmaceutyków florę bakteryjną organizmu. Ponadto, warto wesprzeć swoje ciało dodatkowymi elementami, które pomogą zwalczać dolegliwości dróg moczowych. Do najskuteczniejszych składników aktywnych suplementów walczących z infekcjami dróg moczowych należą:
- Żurawina - Produkty żurawinowe, w tym soki i ekstrakty, należą do najpopularniejszych produktów naturalnych stosowanych w alternatywnych metod leczenia infekcji dróg moczowych. Owoce zawierają wiele różnych związków chemicznych, takich jak D-mannoza, kwas hipurowy i antocyjany, które mogą odgrywać rolę w ograniczaniu zdolności bakterii zakaźnych do przylegania do dróg moczowych, hamując w ten sposób ich wzrost i zdolność do wywoływania infekcji.
- Zielona herbata - Od wieków jest stosowana w naturalnej medycynie ze względu na swój szeroki potencjał farmakologiczny. Zawiera bogate źródło związków roślinnych zwanych polifenolami, które są znane z silnego działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego. Ponadto, Epigallokatechina (EGC), związek zawarty w zielonej herbacie, wykazał silne działanie przeciwbakteryjne przeciwko szczepom E. coli, które powodują zapalenia dróg moczowych.
- Czosnek - to popularne zioło, często stosowane w medycynie w leczeniu szerokiej gamy dolegliwości fizycznych, w tym infekcji grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych. Potencjał leczniczy jest zwykle przypisywany obecności związku zawierającego siarkę, znanego jako allicyna. W badaniach substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne przeciwko różnym zakaźnym bakteriom wywołującym infekcje bakteryjne — w tym E. coli.