Nadciśnienie
Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi w układzie naczyń krwionośnych. Towarzyszą jej objawy takie jak duszności, zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca czy uderzenia gorąca. Nie leczenie choroby może doprowadzić do powikłań związanych z pracą nerek, prawidłowym czuciem i poruszaniem się, wzrokiem i obrzękami kończyn. Bez względu na przyczynę nadciśnienia warto sięgnąć po suplementy diety. Przede wszystkim zmniejszą oraz pozwolą utrzymać na prawidłowym poziomie ciśnienie, chroniąc tym samym przed groźnymi problemami. Co więcej, mają one potwierdzone skuteczne działanie.
Jest 11 produktów.
Nadciśnienie nazywane jest „cichym zabójcą”. Choć ponad 30% światowej populacji cierpli na tą dolegliwość, większość osób nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu, który ich dotyczy. Pierwsze objawy mogą być bowiem niezauważalne. Choroba jest jednak uważana za wiodący czynnik zwiększający ryzyko chorób serca, a także przedwczesnej śmierci. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie krwi.
Czym jest nadciśnienie?
Nadciśnienie jest dolegliwością, która powoduje wzrost chorobowości i śmiertelności sercowo-naczyniowej, mózgowo-naczyniowej oraz nerek. Są to poważne, a także przewlekłe zaburzenia metaboliczne, które mają istotny wpływ na stan zdrowia, jakość życia i długość życia pacjentów. Zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko niewydolności serca, zawału i udaru mózgu.
Nadciśnienie - jak skutecznie obniżyć ciśnienie krwi?
Wiele prostych zmian w codziennym funkcjonowaniu może pozytywnie wpłynąć na układ krwionośny. Należą do nich między innymi: przestrzeganie zdrowej diety, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu, aktywność fizyczna czy utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej. W niektórych przypadkach zachodzi jednak konieczność leczenia farmakologicznego. W takim przypadku konieczne jest przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi.
Suplementacja przy nadciśnieniu
Najlepszym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Wymaga to stosowania zdrowej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze. Niektórzy ludzie mogą nie być w stanie uzyskać z diety wszystkich potrzebnych im witamin i minerałów, dlatego pomocna może okazać się dodatkowa suplementacja odpowiednich minerałów i witamin.
Ponadto według wielu badań naturalne leczenie i suplementy diety mogą pomóc w zmniejszeniu nadciśnienia. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność przy ich wyborze. Niektóre specyfiki mogą zawierać składniki, które mogą wchodzić w interakcje z lekami. Przed wprowadzeniem suplementacji zalecamy więc konsultację z lekarzem.
Nadciśnienie - składniki odżywcze regulujące ciśnienie krwi
- Potas - jest jednym z najbardziej znanych suplementów diety regulujących ciśnienie krwi. Badania sugerują, że zwiększenie spożycia tego minerału pomaga obniżyć wysoki poziom ciśnienia krwi. Potas działa na organizm poprzez promowanie wydalania sodu z moczem oraz rozluźnianie naczyń krwionośnych.
- Olej rybny - jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Posiada naturalne właściwości przeciwzapalne, a także obniża poziom trójglicerydów, które są niebezpieczne dla organizmu przy wysokich stężeniach.
- Kwas foliowy - znajduje zastosowanie jako metoda leczenia nadciśnienia ze względu na swój wpływ na ściany tętnic. Ten składnik odżywczy, zwykle podawany w połączeniu z witaminami B6 lub B12, obniża poziom szkodliwego aminokwasu - homocysteiny we krwi. Tym samym, kwas foliowy zapobiega jej destrukcyjnemu działaniu na naczynia krwionośne.
- Magnez - Istnieje wiele badań dowodzących, że dieta bogata w ten minerał może zredukować ryzyko nadciśnienia. Magnez, jako naturalny specyfik stosowany w leczeniu dolegliwości, działa rozluźniająco na mięsień tętniczy.
- Koenzym Q10 - to naturalna substancja występująca w organizmie, które odgrywa znaczącą rolę w procesach chemicznych. Przede wszystkim pomaga komórkom wytwarzać energię. Naukowcy uważają, że składnik ten może obniżać ciśnienie krwi, będąc przeciwutleniaczem. Dodatkowo koenzym Q10 zapobiega tworzeniu się złogów tłuszczu w tętnicach.
- Głóg - to północnoeuropejska roślina. Jest od wieków stosowana jako preparat na choroby serca. Badania medyczne potwierdzają jego wpływ na leczenie dolegliwości związanych z układem krwionośnym - jest to skuteczna, naturalna metoda walki z nadciśnieniem. Swoje właściwości lecznicze głóg zawdzięcza związkom przeciwzapalnym. Substancje te mogą pomóc w rozluźnianiu ścian tętnic.
Uwaga - roślina może wchodzić w interakcje z digoksyną (Digitek, Lanoxin), lekiem stosowanym w leczeniu niektórych chorób serca. Nie używaj tych dwóch terapii razem bez konsultacji z lekarzem.