Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 25,00 zł - 57,00 zł

Potas

Potas to pierwiastek odpowiadający za prawidłowe utrzymanie gospodarki wodnej oraz zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Jest niezbędny do poprawnego działania układu nerwowego oraz mięśniowego. Z tego powodu nie powinno go zabraknąć w diecie u osób uprawiających aktywność fizyczną. Dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru mózgu. O braku tego pierwiastka w organizmie mogą świadczyć skurcze mięśni, zwłaszcza nóg.

Aktywne filtry

SOLGAR Potassium 99 mg (100 tabl.)

Cena 49,49 zł
Availability: Out of stock
Opis: Potas jest niezbędnym makroelementem w żywieniu człowieka o szerokim zakresie ról, w tym przekazywania impulsów nerwowych, skurczu mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych oraz wytwarzania energii. Składniki: glukonian potasu, substancje wypełniające: fosforan wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy (źródło roślinne), dwutlenek krzemu, celuloza roślinna, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (źródło roślinne). Składniki 1 tabletka %RWS Potas    99 mg 3% %RWS - referencyjna wartość spożycia Sposób użycia: 1 tabletka dziennie z posiłkiem lub inaczej wg zaleceń lekarza. Przeciwwskazania: Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Przechowywanie: Przechowywać w

SWANSON Potassium Citrate - Cytrynian Potasu 99...

Cena 25,99 zł
Availability: 46 In Stock
OPIS: Potas to składnik płynu wewnątrzkomórkowego. Utrzymuje homeostazę, uczestniczy w tworzeniu impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych, mięśniach szkieletowych oraz mięśniu sercowym. Jest ważnym elementem gospodarki wodno-elektrolitowej. Wspiera produkcję energii oraz optymalne funkcjonowanie nerek. SKŁADNIKI: Składniki 1 kapsułka Potas (z cytynianu potasu) 99 mg Pozostałe składniki: mąka ryżowa, żelatyna, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych. SPOSÓB UŻYCIA: Przyjmuj 1 kapsułkę dziennie z jedzeniem i wodą. PRZECHOWYWANIE: Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Czym jest potas?

Potas znajduje się w całym ludzkim organizmie. Znajduje się w krwi, strukturach komórkowych, chłonce oraz przestrzeniach międzykomórkowych. Pierwiastek ten jest jednym z mikroskładników naszego organizmu, który jest niezbędny dla człowieka. Jest on elektrolitem, czyli pierwiastkiem, który w cieczach posiada ładunek elektryczny i może przewodzić prąd i zajmuje miejsce tuż obok magnezu, sodu i wapnia.

Potas - właściwości.

Potas jest niezbędnym pierwiastkiem do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Warto zacząć od tego, że jest on jednym z istotnych czynników wzrostu, dlatego tak ważne jest to, aby u dzieci nie występowały jego niedobory. W dodatku ma on istotną rolę w regulacji pracy serca oraz pozostałych mięśni. Dzieje się to za sprawą tego, że to właśnie potas jest jednym z uczestników przewodzenia impulsów przez neurony. Co więcej, pierwiastek ten zwiększa napięcie przepuszczalności błon oraz napięcia mięśni.

Potas uczestniczy również w procesach trawiennych. Nie dość, że ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit, to ponadto ma czynny udział w metabolizmie węglowodanów oraz białek. Pobudza on również wydzielanie się insuliny, a dodatkowo jest aktywatorem ponad czterdziestu reakcji enzymatycznych w naszym organizmie.

Warto zaznaczyć, że to właśnie opisywany dzisiaj pierwiastek po części odpowiada za regulację ciśnienia krwi w ludzkim dziele. Ponadto, to on utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową oraz wodno-elektrolitową. Znaczy to, że jest on jednym ze składowych pompy sodowo-potasowej, która odpowiada za regulację wody oraz jonów w komórkach.

Produkty spożywcze, w których znajdziemy potas.

Aby dostarczyć odpowiednią dawkę potasu do naszego organizmu, wystarczy nam zdrowa, zbilansowana dieta. Pierwiastek ten bowiem znajduje się w produktach spożywczych, które używamy na co dzień.

Dzienna dawka zapotrzebowania na potas dla dorosłego człowieka wynosi 2000-3000 mg. Należy pamiętać również, że owy pierwiastek wypłukuje się z naszego organizmu w momencie pocenia się lub wydalania moczu. Dlatego też suplementowanie potasu zaleca się m.in. osobom, które są aktywnie fizycznie. Te bowiem pocą się więcej i częściej, niż przeciętny człowiek.

Poniżej wymieniliśmy kilka przykładowych produktów, w których znajduje się potas:

  • kurczak,
  • dziczyzna,
  • królik,
  • czerwone mięso,
  • fasola,
  • groch,
  • ziemniaki - zwkłe oraz słodkie
  • pomidory,
  • ryby - flądra, łosoś, sardynki,
  • soczewica,
  • cytrusy,
  • morele - świeże oraz suszone
  • śliwki,
  • kiwi,
  • banany,
  • jogurt,
  • mleko,
  • orzechy

Niedobór potasu w organizmie.

Niedobór potasu w organizmie może być bardzo szkodliwy dla człowieka. Choć o doprowadzenie się do takiego stanu może być trudne, warto znać objawy, które temu towarzyszą.

Na początku warto zaznaczyć, że zbyt małą ilość owego pierwiastka w organizmie nazywamy hipokaliemią. W momencie, w którym będziemy cierpieć na niedobór potasu, możemy doświadczyć m.in. trudności z koncentracją, senności, zdenerwowania oraz osłabienia. Ponadto możemy odczuwać zawroty głowy, wymiotować, doznawać częstych skurczów mięśni.

Przy dłuższym okresie niedoboru w naszym organizmie będzie zatrzymywać się woda, będziemy mieli opuchnięte nogi. W dodatku nasze serce zacznie pracować nieregularnie, wystąpi nadciśnienie, a nawet możemy zacząć cierpieć na nietolerancję glukozy.

Nadmiar potasu w organizmie.

Jeżeli mowa o nadmiarze potasu, to nazywamy to inaczej hiperkaliemią. Objawić się ona może mrowieniem w kończynach, apatią, trudnościami z oddychaniem. W dodatku zdarzają się przypadki osłabienia mięśni, a w gorszych wypadkach może dość nawet do paraliżu. Zbyt duża ilość pierwiastka w organizmie sprawi, że nasze serce spowolni swoją pracę i może dojść nawet do jego zatrzymania.