Depresja
Depresja to bardzo ciężka choroba, objawiająca się długotrwałym złym samopoczuciem, brakiem energii czy niską samooceną. Suplementy diety na depresje oparte są między innymi na wyciągach roślinnych, dzięki czemu są bezpieczne w użyciu. Pomagają one łagodzić nerwy i stres, działają wyciszająco, a także świetnie sobie radzą z bezsennością. Należy jednak pamiętać, że działają one tylko przy łagodnym nasileniu choroby, jeśli problem się pogłębia warto udać się do specjalisty.
Jest 8 produktów.
TISSERAND AROMATHERAPY Total De-Stress Massage...
Depresja to powszechna, poważna choroba medyczna, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i działania. Powoduje uczucie smutku oraz utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność. Dolegliwość może prowadzić do wielu problemów emocjonalnych, a także fizycznych oraz zmniejszać zdolność do codziennego funkcjonowania.
Szacuje się, że depresja dotyka w ciągu roku jednego na piętnastu dorosłych, a co szósta osoba w pewnym momencie swojego życia doświadczy depresji. Choroba może wystąpić w dowolnym momencie. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają depresji - niektóre badania pokazują, że jedna trzecia z nich doświadczy w swoim życiu poważnej depresji.
Depresja - objawy
Objawy depresji mogą różnić się od łagodnych do ciężkich. Mogą obejmować między innymi:
- Uczucie smutku lub przygnębienia
- Utratę zainteresowania lub przyjemności z zajęć, które kiedyś sprawiały radość
- Zmiana apetytu — utrata lub przyrost masy ciała
- Zaburzenia snu - kłopoty ze snem lub nadmierna senność
- Utrata energii lub zwiększone zmęczenie
- Zwiększenie bezcelowej aktywności fizycznej (np. niezdolność do siedzenia w bezruchu, chodzenie, załamywanie rąk) lub spowolnienie ruchów lub mowy (działania te muszą być na tyle poważne, aby mogły być obserwowane przez innych)
- Poczucie bezwartościowości lub winy
- Trudności z myśleniem, koncentracją lub podejmowaniem decyzji
- Myśli o śmierci lub samobójstwie
Podkreślamy jednak, iż aby rozpoznać depresję, objawy te muszą trwać co najmniej dwa tygodnie. Powinny także odzwierciedlać zmianę na poziomie codziennego funkcjonowania. Ponadto schorzenia (np. problemy z tarczycą, guz mózgu lub niedobór witamin) mogą naśladować jej objawy, dlatego ważne jest, aby wykluczyć ogólne przyczyny medyczne.
Depresja - łagodzenie objawów odpowiednią suplementacją
Niektóre badania pokazują, że określone witaminy, minerały oraz zioła mogą zapewnić dodatkowe korzyści w łagodzeniu objawów depresji. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek suplementów do swojej diety warto jednak przeprowadzić badania i porozmawiać z lekarzem.
Przedstawiamy kilka składników suplementów diety, które mogą łagodzić objawy depresji oraz korzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne:
- Olej rybny - kwasy tłuszczowe omega-3 są podstawowym budulcem błon komórek. Są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania układu nerwowego i mogą zwalczać stany zapalne.
- Dziurawiec - zioło to pochodzi z kwiatu Hypericum perforatum i od wieków jest stosowane w Europie w leczeniu depresji. Zmniejsza uczucie zmęczenia i niechęć do pracy, poprawia jakość snu, a także polepsza zdolności koncentracji. Badania wskazują także, iż ziele dziurawca jest promotorem serotoniny.
- Witamina D - uważa się, że witamina D bierze udział w zdrowej produkcji neuroprzekaźników. Jej niedobory oraz brak wiąże się bezpośrednio z depresją.
- Witamina B9 - czyli kwas foliowy, pomaga rozkładać homocysteinę aminokwasową, której zbyt wysoki poziom jest związany z depresją (a także z demencją, chorobami serca i udarem). Zła dieta, choroba, nadmierne spożywanie alkoholu i niektóre leki mogą przyczyniać się do niedoborów witamin B9.
Zdrowe nawyki w trosce o Twoje zdrowie psychiczne
Zwykle potrzeba czegoś więcej niż tabletek, aby opanować objawy depresji. Zdrowe, pełne radości i dobrego samopoczucia życie wymaga czegoś więcej niż leków na receptę czy suplementów diety. Oto kilka metod, które, jak wykazano, pomagają poprawić kondycję naszego zdrowia psychicznego.
- Aktywność fizyczna - ćwiczenia pomagają zwiększyć przepływ krwi do mózgu, co sprawia, że nerwy są zdrowsze. Niektórym osobom do leczenia łagodnej depresji wystarczają więc ćwiczenia fizyczne. Wypróbuj codzienny spacer (30 minut w szybkim tempie), aby poprawić nastrój i energię.
- Dieta - zdrowe, zbilansowane odżywianie wiąże się z lepszym nastrojem i mniejszym ryzykiem depresji. Odłóż śmieciowe jedzenie oraz przetworzoną żywność. Skup się na chudym białku zwierzęcym (takim jak ryby lub drób), owocach i warzywach, orzechach, roślinach strączkowych (grochu i fasoli) oraz nasionach.
- Medytacja - wiele badań łączy medytację (szczególnie typu mindfulness) z lepszym nastrojem oraz zmniejszeniem lęku i depresji. Możesz to zrobić prawie zawsze i wszędzie - po prostu usiądź wygodnie, skup się na oddechu i skup swoją uwagę na teraźniejszości, daj odejść wszystkim myślą, które krążą w Twojej głowie.