Ekstrakt z karczocha
Ekstrakt z karczocha między innymi korzystnie wpływa na układ trawienia, pracę wątroby i obniżanie cholesterolu. Wspomaga również spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu wspiera proces odchudzania. Posiada także właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Dodatkowo odpowiada za odtruwanie i oczyszczanie organizmu
Jest 5 produktów.
Co to jest karczoch? Charakterystyka i właściwości
Karczoch to roślina z gatunku rodziny astrowatych, pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiana jest w całej Europie głównie we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Tworzy masywne łodygi, które mogą osiągać wysokość nawet 2 metrów. W celach leczniczych zbiera się liście lub liście z łodygami z dojrzałych roślin trzy razy w roku, dokładnie w maju, sierpniu i październiku. Dzięki zawartości cynaryny ekstrakt z karczocha wykazuje wiele wartości zdrowotnych dla organizmu. Zawiera on bogate źródło witamin C, B1, B2, PP, B6, A, E, K oraz kwas foliowy, a także składniki mineralne takie jak wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk i fosfor. Oprócz zastosowania zdrowotnego karczoch znalazł miejsce w kuchni. Jego smak jest charakterystyczny delikatnie orzechowy, ale też łagodnie cierpki i gorzkawy. Warto dodać, że jako potrawa jest on mało kaloryczny, dzięki czemu ułatwia też odchudzanie.
Składniki aktywne karczocha
Najważniejszymi składnikami liści karczocha są kwasy fenolowe i ich estrowe pochodne, które stanowią około 2% składu. Należą do nich: kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy, kwas kryptochlorogenowy oraz najważniejszy kwas 1,5-dikawoilochinowy, czyli cynaryna. Jeśli chodzi o związki flawonoidowe istotna jest luteolina i jej pochodne oraz apigenina. Oprócz tego w liściu karczocha można zauważyć obecność kwasów organicznych m.in. kwasu jabłkowego, kwasu bursztynowego oraz kwasu cytrynowego.
Karczoch właściwości lecznicze
Właściwości prozdrowotne karczocha znane są od starożytności. Początkowo stosowano go na niestrawności, problemy z wątrobą czy nerkami. Dopiero około XX wieku włoscy naukowce w ekstrakcie z karczocha odkryli najbardziej ceniony związek tej rośliny-cynaryne, czyli kwas 1,5-dikawoilochinowy. Przede wszystkim wpływa ona na funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych, zwłaszcza przy stanach zapalnych. Ponadto wspiera metabolizm pokarmów oraz utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu i lipidów we krwi. Jego kolejny ważny składnik inulina, zapewnia uczucie sytości, przez co usprawnia proces odchudzania. Dzięki temu składnikowi spożywanie karczocha zaleca się także osobom, które cierpią z powodu zaparć. Ekstrakt z karczocha ogranicza również rozwój komórek nowotworowych. Dodatkowo posiada lekkie działanie moczopędne, co ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Ekstrakt z karczocha w suplementach diety
Suplementy z wyciągiem z karczocha działają wspomagająco w chorobach wątroby związanych z zaburzeniami produkcji i wypływu żółci takimi jak: kamica żółciowa, żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Zaleca się stosowanie również w przy zaburzeniach przemian tłuszczowych. Profilaktycznie można zażywać jako środek zapobiegający miażdżycy. Suplementy regulują również rytm wypróżnień, a także zapobiegają wzdęciom i zaparciom.
Przeciwskazania
Ekstrakt z karczocha nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na obstrukcję dróg żółciowych, ponieważ ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Spożywać nie można również w przypadku nadwrażliwości na rośliny z rodziny astrowatych. Kobiety w ciąży powinny ostrożnie suplementować wyciąg z karczocha lub skonsultować to z lekarzem. Na ogół nie pojawiają się żadne skutki uboczne u osób zażywających. Bardzo rzadko występują: biegunka, utrata apetytu lub wzdęcia.