Chrom
Chrom jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi chroni nas przed cukrzycą typu 2, reguluje poziom glukozy, a także obniża poziom złego cholesterolu. Dodatkowo wspomaga odchudzanie, hamując apetyt oraz przyspieszając spalanie tłuszczów.
Jest 17 produktów.
SWANSON Chromium Picolinate 200 mcg (200 kaps.)
Czym jest chrom?
Chrom został odkryty ponad dwieście lat temu. Jednak dopiero badania w latach szcześćdziesiątych XX wieku udowodniły, że jest on istotnym pierwiastkiem śladowym dla organizmu człowieka. Okazało się wówczas, że chociaż do poprawnego funkcjonowania potrzebujemy go tylko 6 mg i bierze on udział w wielu procesach w naszym ciele.
Obecne publikacje naukowe poddają temat chromu kontrowersjom. W związku z tym dyskutuje się na tematy, czy jest on faktycznie istotny dla naszego organizmu. Czy jego suplementacja ma wpływ na ciało, czy może to tylko efekt placebo?
Chrom jest metalem przejściowym i występuje w dwóch postaciach. Chrom IV, czyli w IV stopniu utlenienia, wykorzystuje się w przemyśle. Należy jednak pamiętać o tym, że jest on toksyczny dla organizmu ludzkiego. Pierwiastek ten ma działanie rakotwórcze.
Drugą postacią chromu jest chrom III, czyli w III stopniu utlenienia. Występuje on w żywności i jest ważnym składnikiem naszej diety. Wydalany jest z moczem, nie odkłada się w naszym organizmie oraz bierze udział w procesach metabolicznych.
Chrom - właściwości.
Kiedy mowa jest o chromie, przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że bierze on udział w procesach metabolicznych tłuszczów, cukrów i białek. Warto tutaj zaznaczyć znaczenie metabolizmu cukru. Chrom zwiększa bowiem odpowiedź komórek na insulinę oraz obniża poziom glikemii. Co za tym idzie, może mieć on pozytywny wpływ na osoby z cukrzycą typu II.
Ponadto, warto wspomnieć, że jest on składnikiem enzymów trawiennych. Wiąże się to również ze zmniejszeniem łaknienia i regulacją apetytu. Ma to znaczenie w przypadku osób otyłych, u których pierwiastek ten bierze udział w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej na rzecz tkanki mięśniowej.
Chrom odpowiada za regulacje poziomu cholesterolu w organizmie. Wyjaśniając, wpływając na utrzymanie równowagi między poziomami złego (LDL) a dobrego (HLD) cholesterolu, może mieć znaczący udział w zapobieganiu miażdżycy.
Ponadto chrom wspomaga kobiety po menopauzie, chroniąc je przed osteoporozą.
Źródła chromu.
Jak już wspomnieliśmy, chrom, który odnajdziemy w żywności, jest chromem o III stopniu utlenienia.
Przykładowe produkty, w których odnajdziemy chrom to:
- gruszki,
- grzyby,
- ostrygi,
- piwo,
- orzechy,
- produkty pełnoziarniste,
- drożdże,
- szparagi,
- ser,
- brokuły,
- pomidory,
- suszone daktyle, śliwki
Objawy i skutki niedoboru chromu.
Objawami niedoboru chromu są nietolerancja glukozy - objawia się to wysokim poziomem cukru w moczu jak i we krwi. Co więcej, możemy stracić na masie ciała, a w przypadku dzieci, może zostać zahamowany proces wzrostu. Istotnym objawem są również wahania nastroju, ciągły niepokój, stany lękowe, osłabienie, a nawet depresja.
W związku z tym, że chrom pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie, tak możemy wywnioskować, że jego niedobór skutkuje podwyższonym cholesterolem.
Zbyt mała ilość pierwiastka w naszym organizmie może wiązać się również ze wzrostem ryzyka miażdżycy, naczyń krwionośnych, jak i również zaburzonym metabolizmem białek.
Skutki nadmiaru chromu.
Aby mieć nadmiar chromu w organizmie, trzeba byłoby suplementować go bardzo nierozsądnie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwiastek ten jest wydalany z moczem, zatem kiedy pozyskujemy go tylko z pożywienia, nie powinniśmy się tym martwić.
Mimo wszystko warto znać skutki nadmiaru owego pierwiastka. Zbyt wielka dawka w organizmie może prowadzić do niewłaściwego działania wątroby i nerek, wrzodów dwunastnicy oraz żołądka, stanów zapalnych skóry jak i również do nowotworów.