Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

 • 12,00 zł - 260,00 zł

Chrom

Chrom jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi chroni nas przed cukrzycą typu 2, reguluje poziom glukozy, a także obniża poziom złego cholesterolu. Dodatkowo wspomaga odchudzanie, hamując apetyt oraz przyspieszając spalanie tłuszczów.

Aktywne filtry

SWANSON Chromium Picolinate 200 mcg (200 kaps.)

Cena 24,49 zł
Availability: 31 In Stock
OPIS: Chorm wspomaga działanie insuliny, tolerancję glukozy oraz wspiera syntezę białek mięśniowych. Korzystnie wpływa na poziom glukozy i insuliny u osób z cukrzycą typu 2. Pierwiastek zmniejsza łaknienie na węglowodany i pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. SKŁADNIKI: Składniki aktywne  1 kapsułka  Chrom (z pikolinianu chromu) 200 mcg Pozostałe składniki: mąka ryżowa, żelatyna. SPOSÓB UŻYCIA: Przyjmuj 1 kapsułkę z jedzeniem i wodą. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut prawidłowo zróżnicowanej diety. PRZECHOWYWANIE: Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Czym jest chrom?

Chrom został odkryty ponad dwieście lat temu. Jednak dopiero badania w latach szcześćdziesiątych XX wieku udowodniły, że jest on istotnym pierwiastkiem śladowym dla organizmu człowieka. Okazało się wówczas, że chociaż do poprawnego funkcjonowania potrzebujemy go tylko 6 mg i bierze on udział w wielu procesach w naszym ciele.

Obecne publikacje naukowe poddają temat chromu kontrowersjom. W związku z tym dyskutuje się na tematy, czy jest on faktycznie istotny dla naszego organizmu. Czy jego suplementacja ma wpływ na ciało, czy może to tylko efekt placebo?

Chrom jest metalem przejściowym i występuje w dwóch postaciach. Chrom IV, czyli w IV stopniu utlenienia, wykorzystuje się w przemyśle. Należy jednak pamiętać o tym, że jest on toksyczny dla organizmu ludzkiego. Pierwiastek ten ma działanie rakotwórcze.

Drugą postacią chromu jest chrom III, czyli w III stopniu utlenienia. Występuje on w żywności i jest ważnym składnikiem naszej diety. Wydalany jest z moczem, nie odkłada się w naszym organizmie oraz bierze udział w procesach metabolicznych.

Chrom - właściwości.

Kiedy mowa jest o chromie, przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że bierze on udział w procesach metabolicznych tłuszczów, cukrów i białek. Warto tutaj zaznaczyć znaczenie metabolizmu cukru. Chrom zwiększa bowiem odpowiedź komórek na insulinę oraz obniża poziom glikemii. Co za tym idzie, może mieć on pozytywny wpływ na osoby z cukrzycą typu II.

Ponadto, warto wspomnieć, że jest on składnikiem enzymów trawiennych. Wiąże się to również ze zmniejszeniem łaknienia i regulacją apetytu. Ma to znaczenie w przypadku osób otyłych, u których pierwiastek ten bierze udział w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej na rzecz tkanki mięśniowej.

Chrom odpowiada za regulacje poziomu cholesterolu w organizmie. Wyjaśniając, wpływając na utrzymanie równowagi między poziomami złego (LDL) a dobrego (HLD) cholesterolu, może mieć znaczący udział w zapobieganiu miażdżycy.

Ponadto chrom wspomaga kobiety po menopauzie, chroniąc je przed osteoporozą.

Źródła chromu.

Jak już wspomnieliśmy, chrom, który odnajdziemy w żywności, jest chromem o III stopniu utlenienia.

Przykładowe produkty, w których odnajdziemy chrom to:

 • gruszki,
 • grzyby,
 • ostrygi,
 • piwo,
 • orzechy,
 • produkty pełnoziarniste,
 • drożdże,
 • szparagi,
 • ser,
 • brokuły,
 • pomidory,
 • suszone daktyle, śliwki

Objawy i skutki niedoboru chromu.

Objawami niedoboru chromu są nietolerancja glukozy - objawia się to wysokim poziomem cukru w moczu jak i we krwi. Co więcej, możemy stracić na masie ciała, a w przypadku dzieci, może zostać zahamowany proces wzrostu. Istotnym objawem są również wahania nastroju, ciągły niepokój, stany lękowe, osłabienie, a nawet depresja.

W związku z tym, że chrom pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie, tak możemy wywnioskować, że jego niedobór skutkuje podwyższonym cholesterolem.

Zbyt mała ilość pierwiastka w naszym organizmie może wiązać się również ze wzrostem ryzyka miażdżycy, naczyń krwionośnych, jak i również zaburzonym metabolizmem białek.

Skutki nadmiaru chromu.

Aby mieć nadmiar chromu w organizmie, trzeba byłoby suplementować go bardzo nierozsądnie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwiastek ten jest wydalany z moczem, zatem kiedy pozyskujemy go tylko z pożywienia, nie powinniśmy się tym martwić.

Mimo wszystko warto znać skutki nadmiaru owego pierwiastka. Zbyt wielka dawka w organizmie może prowadzić do niewłaściwego działania wątroby i nerek, wrzodów dwunastnicy oraz żołądka, stanów zapalnych skóry jak i również do nowotworów.