Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

 • 31,00 zł - 163,00 zł

Cholesterol

Podwyższony cholesterol może powodować wiele groźnych dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Aby zadbać o jego prawidłowy poziom powinniśmy uprawiać nawet minimalną aktywność fizyczną oraz pilnować diety. W obniżaniu cholesterolu pomagają również suplementy diety. Ich zadaniem jest zmniejszanie poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów, jednocześnie podnosząc poziom dobrego cholesterolu. Tym samym zapobiegają one występowaniu chorób takich jak miażdżyca czy zawał serca. Ich regularne stosowanie pomoże utrzymać cholesterol na odpowiednim poziomie, a także uniknąć stosowania leków na receptę.  

Aktywne filtry

Cholesterol - jego wysoki poziom może być dziedziczny, jednak często jest wynikiem niezdrowego stylu życia. Sprawia to, że można mu zapobiegać i leczyć. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, a także odpowiednia suplementacja mogą znacząco pomóc obniżyć ryzyko chorób serca.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol należy grupy steroidów, a konkretniej do lipidów. Jest niezbędnym składnikiem do budowy błon komórkowych. W organizmie występuje zarówno w tkankach, jak i w osoczu krwi. 

Choć cholesterol jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania organizmu, jego wysoki poziom może zwiększać ryzyko chorób serca. Nadmiar lipidów tworzy złogi tłuszczu w naczyniach krwionośnych, które w rezultacie utrudniają przepływ krwi przez tętnice i żyły. Czasami nagromadzone zatory mogą nagle pękać i tworzyć skrzep, który powoduje zawał serca lub udar.

Cholesterol - rodzaje

HDL, LDL i VLDL to lipoproteiny. Są połączeniem tłuszczu (lipidów) i białka. Synteza ta jest niezbędna, aby cząsteczki mogły przemieszczać się przez krew.

Różne typy lipoprotein mają różne cele:

 • HDL - oznacza lipoproteinę o dużej gęstości. Jest często nazywana „dobrym” cholesterolem, ponieważ przenosi jego nadmiar z innych części ciała z powrotem do wątroby, która następnie usuwa go z organizmu.
 • LDL - oznacza lipoproteinę o niskiej gęstości, określaną „złym” cholesterolem. Jej wysoki poziom prowadzi do gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach.
 • VLDL oznacza lipoproteinę o najniższej gęstości. Również zaliczania jest do grupy „złego” cholesterolu, ponieważ podobnie jak LDL przyczynia się do gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Warto jednak podkreślić, że  VLDL i LDL są różne - VLDL zawiera głównie trójglicerydy, a LDL głównie cholesterol.

Co powoduje wysoki poziom cholesterolu?

Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest niezdrowy styl życia. Może on obejmować:

 • Niezdrowe nawyki żywieniowe -  na przykład spożywanie dużej ilości złych tłuszczów. Są to tłuszcze nasycone lub tłuszcze trans, których źródłem jest mięso, produkty mleczne oraz w głęboko smażona i przetworzona żywność. Ich spożycie może znacząco podnieść poziom cholesterolu LDL.
 • Brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia oraz brak ruchu przyczyniają się do obniżania poziom cholesterolu HDL.
 • Wiek - poziom cholesterolu ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem. Podkreślamy jednak, iż chociaż jest to mniej powszechne, młodsi ludzie, w tym dzieci i nastolatki, również mogą mieć wysoki poziom cholesterolu.
 • Palenie wyrobów tytoniowych -obniżają poziom cholesterolu HDL, zwłaszcza u kobiet. Dodatkowo nałóg ten podnosi również poziom LDL.
 • Waga -  Nadwaga lub otyłość podnosi poziom cholesterolu.
 • Genetyka - wysoki poziom cholesterolu jest dziedziczny
 • Leki - niektóre wyroby farmaceutyczne mogą również powodować wysoki poziom cholesterolu.

Jak diagnozuje się wysoki poziom cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu zwykle nie wpływa znacząco na codzienne funkcjonowanie. Nie występują żadne oznaki ani objawy. Aby zdiagnozować dolegliwość należy wykonać odpowiednie badanie krwi. Kiedy i jak często powinieneś wykonywać ten test, zależy od Twojego wieku, czynników ryzyka i historii rodziny. Warto jednak regularnie poddawać się diagnostyce, która pozwoli szybko zareagować i skutecznie zwalczyć problem.

Jak można obniżyć poziom cholesterolu?

Obniżyć poziom cholesterolu można poprzez zmianę stylu życia oraz codziennych nawyków. Obejmują one między innymi - zbilansowaną dietę, kontrolę swojej wagi, a także regularną aktywność fizyczną. Warto wprowadzić także odpowiednią suplementację, która uzupełni niedobory oraz wesprze pracę układu krwionośnego i sercowego. 

Jeśli same zmiany stylu życia nie obniżą wystarczająco poziomu cholesterolu, konieczne może być również zażywanie leków. Dostępnych jest kilka rodzajów specyfików, między innymi statyna. Podkreślamy jednak, iż nawet podczas kuracji farmaceutycznej, nadal wskazana jest zmiana stylu życia oraz nawyków.