Pamięć i skupienie

W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w biegu i w stresie, przez co wynikają problemy ze skupieniem czy pamięcią. Aby wspomóc pracę umysłową warto sięgnąć po suplementy diety. Ich zadaniem jest zwiększenie poziomu energii, usprawnienie działania neuronów w mózgu, a także poprawę samopoczucia. Szczególnie przydatne będą dla osób uczących się do egzaminów czy sesji, osób starszych oraz osób mających problemy z pamięcią krótkotrwałą. Co istotne, powstają one głównie z wyciągów z roślin, przez co są bezpieczne w użyciu.

Aktywne filtry

Ponieważ żyjemy dłużej, a nasza populacja się starzeje, coraz więcej osób pragnie zadbać o ochronę procesów poznawczych. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wpłynąć na pamięć i skupienie, odpowiednie wybory dotyczące zdrowego stylu życia, a także dobrze dobrana suplementacja mogą przynieść wiele korzyści Twojemu mózgowi.

Pamięć i skupienie - co faktycznie działa?

Zarówno dla osób młodych, jak i starszych najważniejsze jest zbilansowane oraz świadome podejście do życia. Wyrobienie odpowiednich nawyków najskuteczniej wpływa na ogólny stan zdrowia, w tym na pamięć i skupienie. Suplementy diety mogą jednak uzupełnić luki w naszych działaniach.

Bez względu na wiek, najlepszym sposobem na walkę z osłabieniem pamięci jest między innymi aktywność fizyczna oraz mentalna. Najważniejsze jest jednak zdrowe odżywianie. Dieta śródziemnomorska uznana jest za tą, mającą największy wpływ na funkcjonowanie mózgu, a także zmniejszającą występowanie choroby Alzheimera. Jej cechami charakterystycznymi są:

  • Żywność pochodzenia roślinnego
  • Ograniczenie lub wyeliminowanie czerwonego mięsa
  • Spożywanie głównie ryb
  • Używanie obfitych ilości oliwy z oliwek do przygotowywania posiłków

Posiadanie silnych więzi międzyludzkich, a także zaangażowanie w lokalną społeczność są  również sposobami na opóźnienie lub zapobieganie demencji. Ustanowienie zdrowych nawyków dotyczących rytmu sennego może również chronić Twój mózg.

Suplementacja na pamięć i skupienie

Suplementy, które wpływają na pamięć i skupienie, są zwane również nootropami. Są to naturalne specyfiki, które mają na celu poprawę funkcji mózgu u zdrowych osób. Wpływają na nasze zdolności poznawcze, a także pomagają wesprzeć pamięć, koncentrację, motywację, oraz produktywność. Nootropy mogą również pomóc w promowaniu długoterminowego zdrowia mózgu, chroniąc przed jego spadkiem związanym z wiekiem.

Substancje, które są naturalnymi nootropami

  • Olej rybi - jest bogatym źródłem dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 - dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA). DHA odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu struktury i funkcji mózgu. W rzeczywistości stanowi około 90% tłuszczu omega-3 znajdującego się w komórkach mózgu. EPA natomiast ma działanie przeciwzapalne, które może chronić mózg przed uszkodzeniem i starzeniem się. Przyjmowanie suplementów zawierających olej rybi wiąże się z poprawą umiejętności myślenia, pamięci i czasu reakcji.
  • Resweratrol - jest to przeciwutleniacz, który naturalnie występuje w skórce fioletowych i czerwonych owoców, takich jak winogrona, maliny i jagody. Znajduje się również w czerwonym winie, czekoladzie i orzeszkach ziemnych. Badania sugerują, że przyjmowanie suplementów resweratrolu może zapobiec pogorszeniu się pamięci.
  • Kreatyna - to naturalna substancja, która odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym. Występuje naturalnie w ciele, głównie w mięśniach i w mniejszych ilościach w mózgu. Szczególnie u osób nie jedzących mięsa może poprawiać pamięć oraz zdolność myślenia.
  • Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym najczęściej występującym w herbacie, kawie i gorzkiej czekoladzie. Stymuluje mózg oraz ośrodkowy układ nerwowy. Badania wykazały, że kofeina poprawia pamięć, czas reakcji i ogólne funkcjonowanie mózgu.
  • Acetylo-L-karnityna - to aminokwas wytwarzany naturalnie w organizmie. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie, szczególnie w produkcji energii. Przyjmowanie suplementów acetylo-L-karnityny powoduje poprawę czujności, pamięci oraz spowalnia utratę pamięci związaną z wiekiem. Może być użytecznym suplementem spowalniającym spadek działań mózgu z powodu wieku oraz do poprawy jego funkcjonowania u osób z łagodną demencją lub chorobą Alzheimera.