Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

 • 29,00 zł - 196,00 zł

Wapń

Wapń to podstawowy budulec tkanki łącznej, kości i zębów. Odpowiada za proces krzepnięcia krwi, skurczu mięśni szkieletowych i serca oraz dzielenia się i regeneracji komórek. Wapń stosuje się również w leczeniu osteoporozy, a także po przebytych złamaniach kości. Dodatkowo wpływa pozytywnie na nasz nastrój, sen oraz emocje. 

Aktywne filtry

Wapń - informacje ogólne.

Wapń to pierwiastek, który możemy kojarzyć z lekcji chemii (oznaczony symbolem Ca), jak i również z reklamy znanych serków dla dzieci. Tam z kolei mogliśmy dowiedzieć się, że wapń jest istotny dla naszego układu kostnego i wspomaga proces wzrostu u dzieci. Czy jest to zatem prawdą?

Owy pierwiastek jest składnikiem mineralnym, który owszem, odgrywa znaczącą rolę w organizmie człowieka. Jest on materiałem budulcowym dla naszych zębów oraz kości. Warto zaznaczyć, że to właśnie tam jest 99% wapnia, które znajduje się w naszym ciele.

Ten pozostały jeden procent możemy odnaleźć w płynach ustrojowych oraz tkankach miękkich.

Wapń - właściwości

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wapń przyczynia się do prawidłowego rozwoju naszych kości. Odpowiada za to, aby zarówno nasz układ kostny oraz zęby były w dobrym stanie, nie kruszyły się oraz były mniej podatne na łamanie. Pierwiastek ten jest istotny u dzieci po to, aby prawidłowo rosły. Zapobiega on krzywicy, czyli zniekształceniu się kości u dzieci oraz zaburzeniom wzrostu, jak i również rozmiękczeniu kości u osób dorosłych (schorzenie zwane demineralizacją kości). Suplementacja owym pierwiastkiem może mieć znaczeniu u kobiet po okresie menopauzy. Zapobiega on bowiem łamliwością kości w wyniku osteoporozy, jak i wpływa na zmniejszenie tempa utraty tkanki kostnej.

Wapń jest również istotnym składnikiem dla osób w ciąży. W momencie, w którym kobieta boryka się ze zbyt wysokim ciśnieniem, to właśnie ten pierwiastek obniża go.

Warto również dodać, że wapń jest istotnym elementem dla enzymów trawiennych. Przyczynia się on do ich prawidłowego funkcjonowania. W dodatku ma on swoje zastosowanie w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Pierwiastek ten ma udział w prawidłowym krzepnięciu krwi jak i funkcjonowaniu mięśni. W dodatku bierze on udział w procesie podziału i specjalizacji komórek.

Wapń ma również wpływ na prawidłowe przekaźnictwo nerwowe. To właśnie ilość wapnia w błonie komórki nerwowej ma decyzyjny wpływ na to, ile będzie uwalnianych określonych neuroprzekaźników. Można więc powiedzieć, że wapń pośrednio ma wpływ na drażliwość oraz wrażliwość naszych nerwów.

Wapń w codziennej diecie.

Odpowiednią dawkę wapnia możemy zapewnić sobie dzięki właściwej diecie. Pierwiastek ten znajdziemy między innymi w:

 • orzechach,
 • maku,
 • tofu,
 • pestkach słonecznika,
 • mleku sojowym,
 • sezamie,
 • fasoli,
 • jarmużu,
 • suszonych figach i morelach,
 • roślinach strączkowych
 • oraz w kapuście włoskiej

Niedobór wapnia w organizmie.

Niedobór wapnia nazywamy hipokalcemią. W jej wyniku nasze kości tracą na swojej gęstości. Skutkuje to tym, że stają się one kruche i porowate, w konsekwencji doprowadza to do zaniku tkanki kostnej, a następnie do osteoporozy.

Innymi objawami niedoboru wapnia w organizmie mogą być zaburzenia krzepliwości krwi. Takie zaburzenie łatwo wykryć, wtedy bowiem na naszym ciele pojawiają się liczne siniki oraz będą występować częste krwotoki z nosa.

Ponadto możemy doświadczyć problemów z pamięcią, zawrotów głowy, czy zmęczenia. Do tego dochodzi bezsenność, bóle stawów, drętwienie kończyn, bolesne skurcze mięśni, czy nawet zaburzenia rytmu serca. Warto również wspomnieć o tym, że przy niedoborze wapnia może dość do napadów astmy, czy zwiększenia ryzyka pojawienia się bądź nasilenia alergii.

Czym skutkuje nadmiar wapnia?

Nadmiar wapnia nazywamy z kolei hiperkalcemią. W tym wypadku możemy spotkać się z brakiem apetytu, nudnościami, czy zaparciami. Hipokalcemia ma również wpływ na pogorszone wchłanianie się żelaza oraz cynku do naszego organizmu. Ponadto w naszym organizmie może dojść do pojawienia się kamieni nerkowych.