Na serce
Suplementy diety na serce powstały w celu utrzymania jego prawidłowej pracy, zwłaszcza wtedy kiedy nie możemy zachować zdrowego trybu życia. Szczególnie polecane są osobom, które mają schorzenia związane z działaniem układem krwionośnego. Również bywają stosowane w celu zapobiegania chorobom takim jak miażdżyca czy zawał serca. Odpowiadają głównie za zwiększanie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych oraz mięśniu sercowym. Jednak trzeba pamiętać, że są one jedynie uzupełnieniem oraz wzmocnieniem działań profilaktycznych, dlatego też sprzedaje się je bez recepty.
Jest 72 produktów.
DOCTOR'S BEST Vein Support (60 kaps.)
DOCTOR'S BEST Trans-Resveratrol 600 mg (60 kaps.)
SOLGAR No-Flush Niacin (Inositol...
SWANSON Arjuna Bark 40 mg Extract (60 kaps.)
Suplementy mogą pomóc odporności, kościom, mięśniom i wielu innym elementom wpływającym na nasze zdrowie. Nie inaczej jest w przypadku układu naczyniowo-sercowego. Badania pokazują, że niektóre substancje odżywcze mogą pomóc skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić ciśnienie krwi oraz korzystnie wpłynąć na nasze serce.
Zapobieganie chorobom serca
Jeśli niedawno zdiagnozowano u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu czy stan przedcukrzycowy, prawdopodobnie szukasz sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób serca i zapobieganie zawałowi serca lub udarowi. Badania jednoznacznie wskazują się, że aktywność fizyczna, spożywanie pożywnej żywności, redukowanie stresu i utrzymywanie prawidłowej wagi to podstawowe elementy stylu życia, które wpływają na serce. Rolą suplementów diety jest uzupełnianie niedoborów, a także wspomaganie pracy organizmu. Nie zastąpią one zmian nawyków.
Jeśli planujesz wprowadzić do swojej diety suplementy diety w celu kontroli poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi lub minimalizacji ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Specyfiki zapewniają korzyści zdrowotne, jednak ze względu na możliwość wchodzenia w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami warto skonsultować się ze specjalistą.
Składniki odżywcze pozytywnie wpływające na serce
Wymienione niżej składniki odżywcze mogą być dobrym dodatkiem do zdrowego dla serca stylu życia. Pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności układ naczyniowo-sercowy.
- Koenzym Q10 - znajduje się w każdej komórce ciała. Organizm wykorzystuje Q10 do do produkcji energii potrzebnej do wzrostu i utrzymania niezbędnych funkcji życiowych. Pełni również funkcję przeciwutleniacza, który chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe wolne rodniki. Koenzymy pomagają enzymom działać, aby chronić serce i mięśnie szkieletowe. Ponadto składnik ten pomaga przy niewydolności serca, a także dodaje energii i przyspiesza regenerację po ćwiczeniach.
- Omega-3 - są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oleju z niektórych rodzajów ryb, warzyw oraz innych źródeł roślinnych. Nie są wytwarzane przez organizm, dlatego też powinniśmy dostarczać je poprzez dietę lub suplementy. Omega-3 obniżają produkcję trójglicerydów w organizmie, przez co ograniczają ryzyko choroby wieńcowej, serca czy udaru mózgu.
- Magnez - badania wykazały, że niski poziom magnezu może być predyktorem chorób serca. Niedobory minerału wiążą się ze zwiększonym ryzykiem dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Są to między innymi: wysokie ciśnienie krwi, odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach, zwapnienie tkanek miękkich, cholesterol i stwardnienie tętnic. Suplementy magnezowe występują w różnych formach i kombinacjach mineralnych. Należą do nich: cytrynian magnezu, glukonian magnezu, wodorotlenek magnezu oraz popularna forma siarczanu magnezu.
- L-karnityna - jest to aminokwas potrzebny do transportu tłuszczów do mitochondriów (miejsca w komórce, w którym zachodzi proces zamiany tłuszczu w energię). Odpowiednia produkcja energii jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania serca. Badania wykazały poprawę czynności serca i zmniejszenie objawów dusznicy bolesnej podczas suplementacji L-karnityną.
- Kwas foliowy - ta witamina z grupy B zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Chociaż najlepszą formą dostarczania folianu jest odpowiednia dieta, niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowej dawki w formie suplementu.
Dodatkowe składniki diety, które zadbają o układ naczyniowo-sercowy
- Zielona herbata - cieszy się popularnością od wieków. Dzięki jej właściwościom skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Czosnek - przyjmowany doustnie stanowi skuteczną pomoc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi oraz choroby wieńcowej.
- Błonnik - szczególnie błonnik psyllium, wraz z zastosowaniem diety ubogiej w cholesterol i tłuszcze nasycone może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.
Uwaga! Podczas przyjmowania suplementu z błonnikiem pamiętaj o dobrym nawodnieniu.