Bezsenność
Bezsenność to problem dokuczający coraz większej ilości ludzi na świecie. Poprzez stres, szybkie tempo życia, złą dietę czy problemy zdrowotne jesteśmy szczególnie narażeni na powstanie zaburzeń snu. Suplementy diety na bezsenność mają za zadanie wyciszyć i zrelaksować, a także łagodzić skutki stresu. Dzięki temu przyczyniają się do spokojnego i odprężającego snu. Najczęściej bazują one na wyciągach roślinnych i ziołach uspokajających, dzięki czemu są bezpieczniejsze od leków. Jednak należy wiedzieć, że w przypadku przedłużających się problemów ze snem warto udać się do specjalisty.
Jest 33 produktów.
YANGO Siarczan chondroityny (90 kaps.)
PANASEUS Dobra Noc (50 kaps.)
YANGO Melatonina 1 mg (90 kaps.)
SWANSON Melatonina 1mg (120 kaps.)
Czy codziennie przesypiasz około 7-9 godzin? Jeśli często masz problemy z zasypianiem lub samym snem, możesz cierpieć na bezsenność.
Bezsenność jest częstym zaburzeniem, które utrudnia zaśnięcie lub utrzymanie snu. W wyniku braku odpowiedniej regeneracji organizm reaguje zmęczeniem, rozdrażnieniem lub niezdolnością do skupienia się w trakcie następnego dnia. Choć należy rozróżnić granicę pomiędzy sporadycznym problemem z zaśnięciem od bezsenności, jeśli masz problem ze zdrowym snem trzy lub więcej razy w tygodniu, może to świadczyć o zaburzeniach.
Bezsenność - suplementacja
Bezsenność to dolegliwość, z którą możemy poradzić sobie samodzielnie. Zdrowe nawyki, wieczorna rutyna oraz odpowiednia suplementacja mogą zagwarantować przespanie całej nocy. W przypadku zaburzenia snu warto sięgnąć po specyfiki zawierające wymienione substancje:
- Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Jest związany z kontrolą snu, pomaga ciału wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby spać lub aby się obudzić. Stosowana jest w przypadku pracy, która zakłóca typowy harmonogram snu oraz zaburzenia snu w wyniku zmiany strefy czasowej, tzw. jet lag. Warto podreślić jednak, iż melatonina nie może zastąpić opieki lekarskiej w przypadku poważnych zaburzeń snu, takich jak obturacyjny bezdech senny, narkolepsja lub długotrwała bezsenność.
- Waleriana to zioło, które może poprawić jakość snu. Jest uważane za bezpieczny, jeśli przyjmujesz zalecane dawki, ale nie używaj go, jeśli jesteś w ciąży.
- Glicynian magnezu lub cytrynian magnezu również pozytywnie wpływają na poprawę jakości snu. Poprzez zmianę ilości niektórych neuroprzekaźników, substancja działa uspokajająco.
Zdrowe nawyki w walce z bezsennością
Bez względu na wiek bezsenność jest zwykle uleczalna. Kluczem często są zmiany w rutynie w ciągu dnia oraz wieczornych nawykach. Przygotowaliśmy znów rad, które mogą pomóc w walce z bezsennością.
- Kontroluj swój harmonogram snu - utrzymuj stałą porę zasypiania i pobudki każdego dnia, także w weekendy.
- Bądź aktywny fizycznie - regularna aktywność pomaga w zapewnieniu dobrego snu w nocy. Zaplanuj jednak ćwiczenia co najmniej kilka godzin przed planowanym snem. Zbyt duże pobudzanie organizmu przed samym wejściem do łóżka może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego.
- Sprawdź swoje leki - Jeśli regularnie przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy mogą one przyczyniać się do bezsenności.
- Unikaj lub ograniczaj drzemki - Mogą one utrudniać zasypianie w nocy. Jeśli jednak nie możesz się obejść bez krótkiej drzemki na sen, spróbuj ją ograniczyć do nie więcej niż 30 minut.
- Ograniczaj kofeinę, alkohol oraz tytoń - Wymienione używki mogą utrudniać zasypianie.
- Unikaj dużych posiłków i napojów przed snem - lekka kolacja lub przekąska jest lepszym wyborem.
Przed snem:
- Spraw, aby Twoja sypialnia była komfortowa do spania. Postaraj zadbać się o ciemność i ciszę, a także odpowiednią temperaturę.
- Znajdź swój ulubiony sposób na relaks. Przed snem odłóż na bok zmartwienia i planowanie. Ciepła kąpiel lub masaż przed snem mogą pomóc organizmowi wyciszyć się i pobudzić szyszynkę do wytworzenia melatoniny. Stwórz relaksujący rytuał przed snem, taki jak czytanie, przyjemna muzyka, ćwiczenia oddechowe, joga lub modlitwa.
- Unikaj zasypiania na siłę. Im bardziej się starasz, tym bardziej się obudzisz. Dodatkowo nie idź spać zbyt wcześnie, zanim będziesz śpiący.
- Wstawaj z łóżka, kiedy nie śpisz. Śpij tyle, ile potrzebujesz, aby czuć się wypoczętym. Nie siedź w łóżku, jeśli nie śpisz.