Zdrowe odżywianie

Co to jest dieta ketogeniczna?

Sklep BIOMineraly.pl czwartek, 21 października 2021

Wsród bijących do nas na portalach społecznościowych nagłówkach dieta ketogeniczna występuje na prawdę często. Jej skuteczność możemy oglądać na niejednym zdjęciu „przed i po”, których rezultaty potrafią zmotywować do pracy nad sylwetką. Zanim jednak pełni energii przejdziemy do działania warto poznać czym jest ketoza, jaki ma wpływ na nasz organizm oraz jak w praktyce stosować keto.

Na początek trochę teorii

Dieta ketogeniczna, inaczej dieta ketogenna jest dietą wysokotłuszczową, w której energię pobieramy jedynie z białek i tłuszczy. Jej głównym założeniem jest doprowadzenie organizmu do stanu ketozy. Jest to mechanizm, podczas którego energia pobierana jest nie z cukrów, a tłuszczu nagromadzonego w tkankach. W efekcie dochodzi do znacznej utraty masy ciała. W skrócie - tłuszczem palimy tłuszcz.

Oprócz zalet wynikających z efektownej utraty tkanki tłuszczowej dieta ketogenna wspomaga walkę z insulinoodpornością (regulowanie wydzielania insuliny). Stosuje się ją również jako niefarmakologiczna metoda leczenia padaczki lekoopornej. Wpływa także na obniżanie ciśnienia krwi, a także zmniejsza poziom cukru, cholesterolu czy trójglicerydów.

W klasycznej wersji diety ketogenicznej ilość spożytych węglowodanów ograniczana jest do ok. 2% przyjmowanej liczby kalorii. Dominują tłuszcze, których ilość dochodzi nawet do 90%. Resztę stanowią białka. Przy tak radykalnych zmianach standardowe modele żywieniowe nie zdają egzaminu. Nasuwa się zatem pytanie:

Co jeść, a czego unikać?

Makaron, pieczywo, ziemniaki, ryż, strączki i wszelkie inne produkty wysokowęglowodanowe bez cienia wątpliwości muszą zostać wyeliminowane jeśli mamy zamiar rozpocząć przygodę z dietą ketogeniczną. W kolejnym etapie należy pożegnać się z owocami i warzywami - gównie o wysokiej zawartości cukrów prostych i węglowodanów. Dla malin, borówek amerykańskich czy brokułów znajdzie miejsce jednak na Twoim keto-talerzu. Zaprzyjaźnisz się z rybami, mięsem, jajkami, a także nabiałem. Warto mieć jednak świadomość, iż niektóre produkty mleczne potrafią zawierać większą ilość węglowodanów.

Powinniśmy wziąć pod uwagę także na to, jakie konkretnie tłuszcze jemy. Najzdrowsze z nich, czyli tłuszcze nienasycone powinny stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu - orzechy, awokado, oliwa z oliwek. Są to tylko przykłady produktów, które możemy jeść stosując keto. Należy unikać natomiast tłuszczy typu trans, które są najmocniej przetworzone. Jak w każdej diecie warto zainteresować się także jakością spożywanych produktów. Szczególnie w przypadku diety ketogenicznej stawiajmy na świeże ryby i mięso czy swojskie jajka.

Nuda na diecie?

Mimo wielu restrykcji dieta ta potrafi być rozmaita i przede wszystkim smaczna. Wraz z rosnącą popularnością na rynku pojawia się coraz więcej zamienników dla stosujących ketozę osób. Nie musisz więc wcale nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Od sklepowych półek przez restauracyjne stoły aż po książki kucharskie dieta ta zaznacza swoją obecność oferując nam różnorodność i ciekawe smaki. 

Dieta ketogeniczna niewątpliwie przyciąga swoją efektywnością. Potwierdzone zarówno naukowo i klinicznie założenia mechanizmu ketozy oraz jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu zdają się optować na jej korzyść. Nie zapominajmy jednak, iż każda ingerencja w sposób naszego odżywiania ma realny wpływ na zdrowie. Wsród standardowych modeli diet najczęściej opieramy się na trzech wartościach odżywczych: białka, węglowodany i tłuszcze. W przypadku diety ketogenicznej dochodzi do eliminacji węglowodanów, czyli inaczej cukrów. Warto być tego świadomym. Przed rozpoczęciem tej, jak i każdej innej diety zalecamy przeprowadzenie profilaktycznych badań diagnostycznych, sprawdzenie stanu zdrowia, a także kontakt z dietetykiem. Odchudzajmy się odpowiedzialnie.