Zdrowe odżywianie

Na co uważać podczas odchudzania?

środa, 10 listopada 2021

Żyjemy w czasach ciągle zmieniających się trendów żywieniowych. Social media zasypują nas informacjami o dietach, sposobach na odchudzanie czy najnowszych metodach treningowych. W czasach kiedy do zostania dietetykiem wystarczy kilkudniowy kurs online, a informacje o zdrowiu i żywieniu czerpiemy chętniej z postów na Instagramie niż wiarygodnych źródeł, łatwo wpaść w najróżniejsze pułapki.

Brak odpowiedniego przygotowania

Przed rozpoczęciem odchudzania warto dokładnie przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki,  dobową aktywność, a także ustalić konkretny cel. Ważną rolę odgrywa także aktualny stan zdrowia. Przeprowadzenie nawet najprostszych badań diagnostycznych pozwoli upewnić się, że nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania diety. 

Niedostosowanie diety do potrzeb i celów

Podstawowym, jednak często praktykowanym błędem podczas odchudzania jest niedostosowywanie diety do naszego trybu życia czy preferencji żywieniowych. Wśród mody na diety sokowe, wegetariańskie, wegańskie, low-carb itd. łatwo zapomnieć o uwzględnianiu własnych potrzeb. Przymuszanie się do zaprzestania jedzenia produktów odzwierzęcych w momencie, kiedy uwielbiamy sięgać po nabiał. Picie smoothie zamiast zjedzenia normalnego posiłku. Są to zmiany, które choć może i efektywne, mijają się z naszymi preferencjami. W dłuższej perspektywie źle dobrana dieta doprowadzić może do zaburzeń odżywiania czy problemów zdrowotnych. Odchudzanie nie powinno stanowić restrykcji i ograniczenia, a metodę na poprawienie i zbudowanie nowych, lepszych nawyków żywieniowych.

Zaczynając się odchudzać powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj diety, ale także na to, dla kogo jest ona przeznaczona. Zdrowy, zrównoważony plan odchudzania inaczej wyglądać będzie w przypadku kobiety pracującej za biurkiem, trenującej sporadycznie, a mężczyzny pracującego fizycznie, biegającego 4 razy w tygodniu. Warto przeanalizować nasz tryb życia, dobową aktywność i dobrać odpowiedni deficyt kaloryczny, dopasowany do naszej przemiany materii.

Efekt jojo - odchudzanie nieodpowiedzialne

Nawet jeśli już osiągniemy nasze wymarzone efekty, pułapki czekają na nas także po zakończeniu odchudzania. Znany wszystkim efekt jojo polega na znacznym wahaniu się wagi po powrocie do pierwotnych nawyków żywieniowych. Często w wyniku stosowania zbyt restrykcyjnych diet organizm uruchamia systemy obronne, które wraz z dostarczaniem większej ilości kalorii powodują natychmiastowe magazynowanie energii w postaci tkanki tłuszczowej. Osoba, która osiągnęła zamierzony cel często wraca do stanu sprzed odchudzania, a nawet przybiera dodatkowe kilogramy. 

Aby zapobiec efektowi jojo warto podejść do odchudzania racjonalnie. Zamiast radykalnych i restrykcyjnych diet wybierzmy tą bardziej zbilansowaną, podczas której spadek wagi będzie równomierny i stopniowy. Pozwoli to na zdrowsze i bezpieczniejsze chudnięcie, a taki pozwoli zminimalizować ryzyko efektu jojo. Równie ważna jest faza stabilizacji po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Deficyt kaloryczny zmniejszajmy stopniowo do momentu osiągnięcia zera kalorycznego. Powolne zwiększanie ilości dostarczanych kalorii da organizmowi czas na przystosowanie się i zaprzestanie procesu odchudzania.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania są niewątpliwie największą pułapką, w którą możemy wpaść podczas odchudzania. Choć o anoreksji czy bulimii wiemy wszyscy, warto wiedzieć, że to nie jedyna forma, którą mogą one przyjmować. Nałogowe liczenie kalorii, obsesyjne trzymanie się określonej ilości makroskładników. Zaprzestanie chodzenia do restauracji w obawie przed brakiem możliwości dokładnej kontroli tego, ile zjedliśmy. Te codzienne, często nieświadome sytuacje stanowią pierwszy sygnał alarmowy. W takiej sytuacji nie warto czekać, tylko od razu zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który profesjonalnie pomoże naprawić relacje z jedzeniem.

Odchudzanie to kwestia indywidualna

Każdy człowiek jest inny. Mamy różne preferencje żywieniowe, nawyki, ale także zmienne potrzeby i cele. Trudno mówić więc o jednym uniwersalnym, skutecznym i sprawdzonym przepisie na odchudzanie. Decydując się na dietę redukcyjną warto podejść do zadania świadomie, bez pośpiechu, nie dając się porwać wirowi trendów. Choć na drodze do celu z pewnością czekać będą pułapki, świadome, racjonalne odchudzanie pozwoli ominąć wszelkie przeciwności i cieszyć się wymarzonymi efektami.